جراحی تیروئید

غده ی تیروئید یک غده پروانه ای شکل است که در قسمت جلوی گردن ، پایین حنجره و بالای ترقوه قرار گرفته است. چنانچه توده ای در عصب حنجره و غده پاراتیروئید مشاهده شود بسیار قابل اهمیت است و انجام جراحی تیروئید ضروری می باشد.

در صورتی که تیروئید از لحاظ عملکردی مشکل داشته و دچار کم کاری یا پر کاری باشد با مصرف دارو قابل درمان است.

جراحی تیروئید

نحوه انجام جراحی تیروئید

در مجاورت غده تیروئید دو ارگان مهم تحت عنوان حنجره و غده پارتیروئید جهت ایجاد حرکت تارهای صوتی و تنظیم کلسیم بدن وجود دارد.

یکی از مهم ترین موارد در جراحی تیرویید حفظ عملکرد این دو ارگان می باشد.

در مواردی که نتیجه آزمایشات و نمونه برداری های انجام شده مشکوک به وجود یک توده بدخیم بوده یا وجود توده بدخیم تایید شود جراحی تیرویید توصیه می شود.

در جراحي تيروييد ، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و بخشی از غده یا همه غده برداشته می شود که عموما لوب درگیر همراه با توده یا ضایع داخلی آن برداشته خواهد شد. سپس نمونه برداشته شده جهت تشخیص نهایی و بررسی خوش خیم یا بدخیم بودن بلافاصله به آزمایشگاه فرستاده می شود تا توسط مطالعه ی سریع میکروسکوپی ماهیت بافتی آن تعیین گردد.

عوارض جراحی تیروئید

جراحي تيروييد عموما عملی بی‌ خطر محسوب می‌شود.

از شایع ترین عوارض جراحي تيروييد پایین بودن سطح کلسیم می باشد و عوارضی از قبیل تب ، تورم ، احساس گزگز در نواحی لب ها و دست ها ، احساس درد شدید در محل زخم ، ترشح در زخم و اختلال تنفسی را ایجاد می نماید که با مصرف مکمل های کلسیم به تجویز پزشک قابل درمان است.

جراحي تيروييد به ندرت امکان دارد عوارض دیگری نظیر عفونت ، خونریزی ، اختلال در بلع غذا ، آسیب به حنجره و خشونت صدا و غیره را به دنبال داشته باشد.

درباره دکتر زارع

دکتر اسماعیل زارع- جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 17 − سیزده =

تماس با ما