امروزه عمل بینی ، در بین مردم بسیار رواج یافته است زیرا بینی برجسته ترین عضو صورت می باشد که تاثیر به سزایی در زیبایی چهره افراد دارد ؛ به همین منظور است که جراحی زیبایی بینی ، طرفداران بسیار زیادی دارد. توصیه می شود برای بهره مندی از مزایای این روش این جراحی را نزد دکتر اسماعیل زارع بهترین جراح بینی تهران ، انجام دهید.

 

عمل بینی - دکتر زارع

 

عمل زیبایی بینی

عمل بینی ، به منظور رفع مشکلات ظاهری بینی انجام می شود که در طی آن ، جراح بینی خوب در تهران ، تلاش می کند ؛ ضمن حفظ کردن عملکرد بینی در ساختار ظاهری بینی تغییر ایجاد کرده و به وسیله متناسب سازی آن با چهره ، باعث زیباتر شدن چهره افراد شود.

انواع روش های عمل بینی

برای انجام جراحی زیبایی بینی ، دو روش وجود دارد که آن ها عبارتند از : جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته ؛ تنها تفاوت این دو روش در محل ایجاد برش به هنگام انجام عمل بینی می باشد ؛ اما با این حال هر کدام از آن ها معایب و مزایایی نسبت به یکدیگر دارند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

عمل زیبایی بینی به روش باز

جراح بینی ، هنگامی که می خواهد عمل بینی را به روش باز انجام دهد ، برش را در بین پوست اضافی سوراخ های بینی ( ناحیه کلوملا ) ایجاد می کند و پس از بالا بردن پوست بینی ، اقدامات لازم را انجام می دهد.

فواید عمل بینی به روش باز

 • دید جراح بینی ، در این روش بیشتر است.
 • امکان ایجاد تغییرات بیشتری وجود دارد.

جراحی بینی به روش بسته

در هنگام انجام عمل بینی به روش بسته ، بهترین دکتر بینی در تهران ، برشی در سطح خارجی پوست بینی ایجاد نمی کند ؛ بلکه او تمامی برش ها را در لبه داخلی حفره های بینی ایجاد می کند ؛ به طور کلی برش ها در جراحی بینی بسته ، در داخل بینی ایجاد می شوند.

مزایای عمل بینی به روش بسته

 • مدت زمان جراحی بینی به این روش کمی کوتاه تر می باشد.
 • جای بخیه در پوست بینی ، وجود ندارد.
 • دوره نقاهت در این روش از جراحی زیبایی بینی ، کوتاه تر است.

انتخاب کدام یک از این روش ها برای انجام عمل بینی ، بستگی به شرایط بیمار و نظرب هترین جراح زیبایی بینی تهران ، دارد ؛ اما جراحان بینی بیشتر از روش جراحی بینی باز استفاده می کنند ؛ زیرا در این روش گستردگی دید جراح بینی ، بیشتر است ؛ به همین دلیل می توانند تغییرات بیشتری را اعمال کند.

عوارض عمل بینی

تمامی جراحی ها ، در بهترین شرایط ممکن نیز احتمال دارد ؛ عوارضی در پی داشته باشند ؛ در صورتی که بیمار سابقه بیماری نداشته و جراح مورد نظر وی نیز تجربه و مهارت مورد نیاز را داشته باشد ، عمل بینی ، اصلا عوارضی در پی نخواهد داشت یا اینکه عوارض بروز یافته پس از آن بسیار ناچیز خواهد بود. عوارض ناشی از جراحی زیبایی بینی ، را می توان به دو دسته عوارض عملکردی و عوارض زیبایی تقسیم کرد. از عوارض عملکری بینی ، می توانیم به مواردی ؛ همچون چسبندگی داخل بینی ، انحراف تیغه میانی بینی ، تنگی دریچه داخلی و خارجی بینی ، آسیب دیدگی مجرای اشکی ، رفع نشدن بزرگی شاخک های بینی ، تنفس از دهان ، کاهش حس بویایی ، خونریزی ، عفونت و غیره اشاره کنیم. مواردی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، در دسته عوارض زیبایی ناشی از جراحی رینوپلاستی قرار می گیرند : آسیب دیدگی پوست بینی ، کوچک شدن بیش از اندازه بینی ، غیر قرینگی حفره های بینی ، سربالا شدن بیش از حد نوک بینی و غیره.

 

عمل بینی - دکتر زارع

 

عمل بینی استخوانی

همانطور که می دانید ، بینی افراد جامعه به سه دسته بینی های استخوانی ، گوشتی و نیمه غضروفی تقسیم می شوند ؛ بینی هایی که دارای غضروف و استخوان محکم بوده و پوست آن ها نیز نازک باشد ، در دسته بینی های استخوانی قرار می گیرند ، علاوه بر موارد ذکر شده ، یکی دیگر از ویژگی بینی های استخوانی ، وجود قوز یا برآمدگی بر روی آن ها می باشد ؛ قوز به وجود آمده بر روی بینی های استخوانی ، یا در اثر اصابت ضربه می باشد یا علت ژنتیکی دارد.

پوست بینی ، مهم ترین نقش را در نتیجه عمل بینی دارد ؛ به همین علت گفته می شود ، بینی های استخوانی نتیجه مطلوب تری را نسبت به بینی های گوشتی از جراحی زیبایی بینی دریافت می کنند ؛ چرا که پوست بینی های استخوانی ، نازک بوده در حالی که بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم هستند ؛ لازم به ذکر است در مواقعی نیز جراحی بینی استخوانی ، به علت پوست بسیار نازک بینی با مشکل رو به رو می شود ؛ زیرا پوست نازک ، کوچک ترین ایرادات بینی را نشان می دهد. بسیاری از افراد که بینی آن ها ، استخوانی بوده و تصمیم به انجام عمل زیبایی بینی گرفته اند ، در رابطه با برگشت پذیری قوز بینی ، اظهار نگرانی می کنند ؛ در این باره باید ذکر شود که جای هیچ نگرانی نیست ؛ چرا که احتمال بازگشت پذیری برآمدگی بینی های استخوانی وجود ندارد.

عمل بینی طبیعی

بسیاری از افراد هنگامی که به دکتر زارع ، بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در تهران ، به منظور انجام جراحی زیبایی بینی مراجعه می کنند ، درخواست این را دارند که بینی آن ها پس از عمل زیبایی بینی ، شکل طبیعی خود را حفط کند ؛ به طوری که دیگران متوجه نشوند که وی جراحی بینی انجام داده است ؛ با انجام عمل طبیعی بینی ، این امکان به افراد داده می شود که به خواسته های خود دست یابند. جذاب و زیبا ترین انواع بینی ، آن هایی هستند که با صورت و سایر اعضا افراد هماهنگی و تناسب داشته باشند ؛ در حین عمل بینی طبیعی ، تلاش می شود تا قسمت های زیبای بینی دست نخورده باقی بماند و تنها ایرادات بینی بر طرف شود ؛ در این حالت علاوه بر اینکه بینی فرم طبیعی خود را حفظ کرده ، ایرادات آن نیز بر طرف می شود و در نهایت شاهد بینی زیبا و بدون نقص در افراد خواهیم بود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. گرما ، یکی از مواردی است که سبب افزایش تورم در بیماران بعد از عمل زیبایی بینی می شود ؛ به همین علت ، توصیه می شود کسانی که جراحی رینوپلاستی انجام داده اند ، تا مدتی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند.
 2. به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به بینی ، به بیماران توصیه می شود ؛ در دوران نقاهت جراحی زیبایی بینی ، لباس های آزاد و دکمه دار به تن کنند.
 3. پس از اتمام دوران نقاهت عمل بینی ، بیماران می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ؛ اما آن ها باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین همچون بلند و جا به جا کردن اجسام بیش از 2 کیلوگرم اجتناب کنند.
 4. طبق توصیه جراح بینی ، بیماران باید تا مدتی پس از عمل زیبایی بینی از فین کردن اجتناب نمایند.
 5. بهتر است ، در دوران نقاهت جراحی زیبایی بینی از خندیدن و صحبت کردن بیش از حد اجتناب نمایید.
 6. مصرف منظم و مرتب داروهای تجویزی پزشک ، منجر به تسریع در روند بهبودی بیماران می شود ؛ بنابراین در این باره سهل انگاری نکنید.
 7. تنها داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کرده و از مصرف خودسرانه سایر داروها اجتناب نمایید.

 

 

استعمال دخانیات و مصرف الکل بعد از جراحی بینی

مصرف نوشیدنی های حاوی الکل و همچنین ، استعمال دخانیات موجب بروز اختلال در دوران نقاهت جراحی بینی و در نتیجه ، طولانی شدن دوران بهبودی می گردد ؛ به همین علت به افرادی که تحت عمل بینی قرار گرفته اند ، توصیه می شود تا مدتی از مصرف این موارد خودداری نمایند.

تغذیه بعد از جراحی بینی

رژیم غذایی خود را بعد از عمل بینی ، با مایعات آغاز کرده و به مرور مواد غذایی نرم را جایگزین کنید ؛ لازم به ذکر است ، بیماران باید تا مدتی از مصرف مواد غذایی سفت که نیاز به گاز زدن و جویدن طولانی مدت دارند ؛ از جمله هویج ، بلال و از این قبیل موارد خودداری نمایند. کاهش مصرف نمک و ادویه در دوران نقاهت جراحی بینی ، به کاهش تورم و کبودی کمک به سزایی می کند. در مقابل مصرف آب آناناس و آب کرفس موجب تسریع در روند بهبودی تورم و کبودی های ناشی از جراحی زیبایی بینی ، می شود.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

بیماران به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به بینی ، باید تا مدتی به طور طاق باز خوابیده و همچنین ، دو بالش در زیر سر خود قرار دهند ؛ بدین ترتیب سر بالاتر از بدن قرار گرفته و این امر تاثیر به سزایی در کاهش تورم و کبودی های ناشی از عمل بینی ، خواهد داشت. در صورت بروز علائمی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ؛ سریعا پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید :

 • احساس درد شدید در ناحیه بینی
 • تنگی نفس
 • ضربان بالای قلب
 • خونریزی شدید
 • و غیره

ورم بعد از عمل بینی

استفاده از کمپرس یخ ، تاثیر به سزایی در کاهش تورم و کبودی های ناشی از عمل بینی دارد ؛ به همین علت به افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، توصیه می شود ؛ جهت تسریع در روند بهبودی ، استفاده از کمپرس یخ را فراموش نکنند. برخی از موارد دیگر نیز در کاهش تورم و کبودی پس از عمل زیبایی بینی ، تاثیر گذار هستند که مهم ترین آن ها عبارت اند از :

  1. کاهش نمک و ادویه از رژیم غذایی بیمار در دوران نقاهت عمل بینی
  2. اجتناب از خم کردن مداوم سر
  3. ساخت زاویه 30 درجه در حین استراحت و خواب

 

 

سوالات بعد از عمل بینی

بهترین سن انجام جراحی زیبایی بینی چه سنی است ؟

بهترین سن جهت انجام جراحی زیبایی بینی ، پس از اتمام سن بلوغ می باشد ؛ اتمام سن بلوغ در دختران پس از سن 16 سالگی و در پسران پس از سن 18 سالگی رخ می دهد ؛ امکان انجام جراحی پس از سن بلوغ ، به این علت می باشد که رشد بینی از بدو تولد آغاز شده و تا پایان سن بلوغ ادامه دارد ؛ انجام جراحی بینی نیز نیازمند اتمام رشد بینی می باشد ، به همین دلیل گفته می شود افرادی که قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارند ، پس از اتمام این سن می توانند این عمل را انجام دهند.

دوره نقاهت جراحی زیبایی بینی چقدر است ؟

در حال حاضر به علت استفاده از تکنیک های نوین و استاندارد در حین انجام جراحی زیبایی بینی ، دوره نقاهت آن به 7 الی 10 روز کاهش پیدا کرده است.

مدت زمان انجام جراحی زیبایی بینی چقدر است ؟

مدت زمانی که جراحیرینوپلاستی به طول می انجامد ، بسته به میزان ایرادات بینی بیماران متفاوت می باشد ، اما به طور میانگین می توان گفت عمل زیبایی بینی به 1 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد.

عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

یکی از مراقبت های مهم بعد از عمل بینی ، پرهیز از حرف زدن می باشد. بینی عضو مرکزی صورت بوده و هنگامی که شما صحبت می کنید ، بینی نیز حرکت می کند. هرچه دهان بیشتر باز شود و یا فرد بخندد یا گربه کند ، بینی بیشتر در معرض حرکت قرار می گیرد. حرکت صورت و بینی به خصوص در ساعات اولیه بعد از جراحی ممکن است تورم و درد ناشی از جراحی را افزایش دهد به همین علت توصیه می شود بعد از جراحی از انجام کارهایی که به صورت ناخواسته موجب حرکات صورت و بینی می شود ، پرهیز کنید تا بینی فرم خود را از دست ندهد و عوارض بعد از جراحی بینی ، شدت نگیرد. به همین علت جراحان معتقدند بیمار باید در 48 ساعت اول بعد از جراحی کمتر صحبت کند و بخندد.

عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است ؟

 • افرادی که سیگار و الکل مصرف می کنند ، در معرض خونریزی شدید بعد از عمل بینی قرار می گیرند و روند بهبودی آن ها به کندی پیش می رود.
 • افرادی که به دیابت دچار هستند در بیشتر موارد مشکلات کلیوی و قلبی دارند و همچنین زخم های آن ها به کندی بهبود پیدا می کند.
 • بیماران قلبی و عروقی در هنگام بیهوشی ممکن است مشکلاتی برای آن ها ایجاد شود که خطرناک است.
 • افرادی که کم خونی شدید دارند لازم است حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهند.
 • افرادی که به اختلالات تنفسی دچار هستند ممکن است در هنگام بیهوشی مشکلاتی برای آن ها ایجاد شود.
 • افرادی که از سلامت روانی خوبی برخوردار نیستند.

تاثیرات ویتامین ث برای عمل بینی

بهبودی و ورم بینی و از بین رفتن جای بخیه و زخم ها از دغدغه مهم بسیاری از بیماران بعد از جراحی بینی می باشد. مصرف ویتامین C از اقدامات مفیدی است که می تواند روند بهبودی زخم ها را سرعت ببخشد ، برای مصرف ویتامین C مورد نیاز می توانید از قرص جوشان استفاده کنید یا از مواد غذایی حاوی ویتامین ث استفاده نمایید :

 • آناناس
 • کیوی
 • پرتقال
 • نارنگی
 • کلم بروکلی

جلوگیری از عطسه بعد از جراحی بینی

عطسه یکی از واکنش های طبیعی بدن است که هوای پرفشار را از سمت سینه توسط مجاری بینی و دهان خارج می کند. جلوگیری از عطسه ممکن است عواقب جدی و خطرناکی را در پی داشته باشد. اما از طرفی بعد از عمل بینی لازم است از وارد شدن هرگونه فشار به بینی خودداری شود ، به همین دلیل اگر بعد از عمل ، احساس عطسه داشتید این کار را با دهان باز انجام دهید تا به بینی شما فشاری وارد نشود.