نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : جراحی بینی علاوه بر حفظ و بهبود عملکرد تنفسی بینی ، به منظور رفع نواقص ظاهری بینی و همچنین ایجاد تناسب میان بینی و سایر اجزای صورت انجام می شود. رعایت مراقبت های قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی در نتیجه نهایی بسیار تاثیر گذار می باشد و توصیه می باشد رعایت این نکات را جدی بگیرید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی چیست ؟

 1. تورم و کبودی بعد از جراحی بینی کاملا طبیعی بوده و برای کاهش تورم و کبودی بعد از جراحی بینی 24 الی 48 ساعت از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 2. رژیم غذایی خود را با مصرف مایعات آغاز کنید و تا مدتی از مصرف غذاهای جویدنی اجتناب کنید.
 3. بعد از جراحی زیبایی بینی ، به صورت طاقباز و رو به بالا بخوابید و از خوابیدن به پهلو و رو به شکم خودداری نمایید ؛ همچنین هنگام دراز کشیدن با استفاده از دو بالش سر خود را بالا تر از حد معمول قرار دهید.
 4. مرتبا و تا آخر از دارو های تجویز شده توسط پزشک استفاده نمایید.
 5. مراقب ضربه وارد نشدن به پانسمان و اسپلینت بینی خود باشید که به هیچ عنوان خیس و مرطوب نشود ، بنابراین در روز های ابتدایی استحمام نکنید و برای شستشوی صورت از دستمال مرطوب یا پنبه استفاده کنید.
 6. تا دو ماه از مصرف هر گونه مشروبات الکی و استعمال دخانیات به شدت پرهیز کنید و حتی از قرار گرفتن در مجاورت افراد سیگاری و یا حضور در محل های دود زا بپرهیزید.
 7. جهت جلوگیری از ایجاد تغییر در نتیجه جراحی تا مدتی از دستکاری لب بالا و بینی خودداری نمایید.
 8. حداقل تا 2 ماه بعد از جراحی بینی از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.
 9. از فین کردن بپرهیزید.
 10. عطسه و سرفه را با دهان باز انجام دهید.
 11. تا دو ماه از عینک طبی و دودی استفاده نکنید.
 12. حداقل به مدت 2 ماه از رفتن به استخر و 4 ماه از رفتن به سونا خودداری نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

تغذیه بعد از عمل بینی

به افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، توصیه می شود پس از به هوش آمدن رژیم غذایی خود را با مواد غذایی نرم و آبکی هم چون سوپ ، آش و غیره شروع کرده و سپس به تدریج مواد غذایی سفت تر همانند پوره سیب زمینی ، فرنی ، شیربرنج ، شیرموز ، سبزیجات آب پز و از این قبیل موارد را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

از مواردی که سبب تسریع در روند بهبودی بیماران می شود ، می توانیم به آب آناناس ، آب کرفس ، آب انبه ، آب هلو و غیره اشاره کنیم.

از مواردی که در دوران نقاهت جراحی زیبایی بینی ، باید از رژیم غذایی بیماران حذف شده یا به مقدار قابل توجهی کاهش یابد ، می توانیم به نمک ، ادویه ، فلفل ، ته دیگ و از این قبیل موارد اشاره کنیم.

کسانی که عمل بینی انجام داده اند ، باید توجه کنند که در دوران نقاهت عمل زیبایی بینی ، از نی جهت مصرف نوشیدنی ها استفاده نکنند ؛ چرا که نی سبب وارد شدن فشار به بینی شده و در نهایت منجر به بروز درد می شود.

بیماران باید توجه کنند که در دوران نقاهت عمل زیبایی بینی ، زمان مناسبی جهت کاهش وزن نیست و از این فرصت جهت لاغری استفاده نکنند.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه کشیدن مسئله ای عادی و طبیعی بوده و انسان ها توانایی کنترل آن را ندارند ، به همین علت جراح بینی به بیماران توصیه می کند ، در دوران نقاهت عمل بینی جلوی خمیازه خود را نگیرند ، تنها در حین خمیازه کشیدن به منظور جلوگیری از باز شدن بخیه های بینی با دست اطراف بینی خود را نگه دارند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

جراح زیبایی بینی به افرادی که عمل زیبایی بینی انجام داده اند ، توصیه می کند در دوران نقاهت عمل بینی از خوابیدن بر روی شکم ، پهلو و صورت خود اجتناب کرده و طاق باز و بر روی کمر خود بخوابند ، چرا که خوابیدن بر روی شکم و پهلو سبب وارد شدن فشار به بینی می شود ؛ هم چنین به بیماران توصیه می شود به منظور تسریع در روند بهبودی تورم و کبودی های ناشی از جراحی زیبایی بینی ، هنگام خواب و استراحت زاویه 30 درجه بسازند ؛ بیماران جهت ساخت زاویه 30 درجه باید دو بالش در زیر سر خود قرار دهند.

دوره نقاهت جراحی بینی

 • دوره نقاهت جراحی زیبایی بینی یک هفته می باشد و بعد از گذشت این مدت برای کشیدن بخیه و همچنین برداشتن اسپلینت یا گچ بینی به جراح بینی خود مراجعه نمایید.
 • پس از برداشتن پانسمان بینی برای تمیز کردن و شستشوی داخل بینی طبق دستور پزشک از سرنگ مخصوص شستشو استفاده نمایید.
 • طی چندین ماه از انجام فعالیت های سنگین پرهیز نمایید.