جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی امروزه طرفداران بسیاری به خود اختصاص داده است. افرادی که بنا به دلایل مختلف همچون مشکلات مادرزادی یا بر اثر حادثه و برخورد ضربه از ظاهر گوش خود احساس رضایت ندارند، اقدام به این جراحی می کنند. با انجام این جراحی فرم ظاهری گوش ها و چهره افراد بهبود یافته و به افزایش اعتماد به نفس آن ها کمک خواهد کرد. هدف از انجام جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی ، تغییر و اصلاح سایز ، شکل ، مکان و مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش می باشد. در این مقاله از دکتر اسماعیل زارع در تهران به تمام موارد مهم از جراحی زیبایی گوش می پردازیم.

 

جراحی زیبایی گوش

 

انواع اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش افزایشی ؛ جالب است بدانید همیشه دلیل روی آوردن به عمل زیبایی گوش ، بزرگ و بدفرم بودن آن ها نمی باشد. در برخی موارد مراجعه کنندگانی وجود دارند که عضو شنوایی آن ها ، به صورت غیر طبیعی کوچک است. کوچک بودن بیش از حد گوش محدودیت هایی را برای فرد ایجاد می کند ، برای مثال بانوان برای آویختن گوشواره دچار مشکل می شوند.

اتوپلاستی برجستگی ؛ همانطور که از نام آن پیدا است ، پزشک با عضوی مواجه می شود که به حالت غیر طبیعی برجسته است و نیاز دارد به حالتی طبیعی به سر بچسبد.
عمل گوش کاهشی ؛ بر خلاف نوع اول ، فرد با این فرم از گوش های بزرگ رنج می برد.

کاندیدای مناسب برای انجام جراحی زیبایی گوش

 1. افرادی که از گوش های نامتقارن برخوردارند.
 2. افرادی که به صورت مادرزادی دارای گوش های بزرگ و برجسته هستند.
 3. افرادی که اندازه گوش هایشان در مقایسه با سرشان بزرگ تر است.
 4. افرادی که گوش هایشان بر اثر عوامل خارجی همچون حادثه یا برخورد ضربه آسیب دیده است.

آمادگی های قبل از جراحی گوش

برای انجام اتوپلاستی نیز همچون سایر عمل ها، رعایت و انجام یک سری نکات در نتیجه نهایی و روند جراحی تاثیر گذار هستند. این عوامل عبارتند از:

 • انتخاب جراح گوش خوب و با تجربه

موفقیت آمیز بودن عمل اتوپلاستی ، تا حد زیادی به میزان تجربه و مهارت جراح گوش ، بستگی دارد و از آنجایی که عمل زیبایی گوش ، جراحی اورژانسی و اضطراری نبوده و افراد زمان لازم جهت انتخاب جراح گوش را در اختیار دارند ؛ به آن ها توصیه می شود ، در این باره دقت کرده و یکی از بهترین ها را انتخاب نمایند.

دکتر اسماعیل زارع ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، یکی از بهترین ها در زمینه جراحی زیبایی گوش ، می باشند ؛ ایشان دارای نمونه کارهای موفق بسیاری در کارنامه کاری خود هستند ؛ در صورت تمایل به مشاوره با دکتر زارع بهترین جراح زیبایی گوش ، می توانید به شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

 

جراحی زیبایی گوش

 

اقدامات قبل از جراحی گوش

از دیگر مواردی که تاثیر به سزایی بر روی نتایج دریافتی از جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی ، دارد ؛ باید به رعایت دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک ، اشاره نماییم ؛ به همین علت ، به متقاضیان عمل زیبایی گوش ، توصیه می کنیم به هیچ عنوان ، در رعایت نکات توصیه شده از سوی پزشک ، سهل انگاری نکنند.

 • اطلاعات کاملی از سوابق پزشکی خود ( سابقه بیماری ، داروهای مصرفی و غیره ) در اختیار جراح گوش قرار دهید.
 • انجام آزمایشاتی که پزشک برای تان تجویز کرده است ، از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد ؛ بنابراین ، در این باره سهل انگاری نکنید.
 • در صورتی که جراح زیبایی گوش ، برای تان دارو تجویز کرده است ، در مصرف به موقع و منظم آن ها دقت نمایید.
 • در روز جراحی زیبایی گوش ، باید ناشتا باشید.
 • بهتر است ، شب قبل از عمل اتوپلاستی حمام کنید ؛ چون ممکن است تا چند روز بعد از آن ، اجازه استحمام نداشته باشید.
 • بیماران با رعایت اقدامات قبل از جراحی گوش ، می توانند احتمال بروز مشکل در حین عمل را به حداقل برسانند ؛ بنابراین به هیچ عنوان ، در این باره سهل انگاری نکنید.
 • انجام تمام آزمایشات تجویز شده.
 • عدم استفاده از دخانیات و مشروبات حاوی الکل حداقل از دو هفته قبل از زمان عمل
 • اجتناب از مصرف داروهای رقیق کننده خون به منظور جلوگیری از افزایش ریسک خون ریزی در حین عمل و بعد از آن

نحوه انجام اتوپلاستی

این جراحی می تواند تحت بیهوشی کامل در اتاق عمل یا با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی صورت گیرد. طی این روش برش ها در قسمتی ایجاد می شوند که پس از عمل، جای آن باقی نماند و سپس با توجه به نیاز و مشکلات بیمار تغییرات اعمال خواهد شد ، معمولا روند جراحی بین یک الی دو ساعت به طول می انجامد.

در طول جراحی زیبایی گوش

اینکه پزشک از کدام ناحیه برش مورد نیاز را اعمال کند به نوع ناهنجاری مرتبط می باشد. در مجموع نقاط ایجاد برش در گوش برای اتوپلاستی عبارتند از :

 • پشت گوش های زیباجو
 • چین داخلی عضو

بعد از اینکه برش بر گوش شما اعمال شد ،بهترین جراح اتوپلاستی در تهران ، با حذف ، پیوند و انتقال غضروف به اصلاح بدفرمی می پردازد. در ادامه محل برش ها از طریق بخیه محکم سفت می شوند و با پانسمان عضو مورد نظر شما به دوران نقاهت قدم خواهید گذاشت.

هزینه اتوپلاستی

در واقع قبل از معاینه نمی توان هزینه نهایی جراحی زیبایی گوش را اعلام نمود. بنابراین ابتدا به مطب دکتر مراجعه کرده و پس از بررسی میزان ایرادات گوش و سایر مسائل جانبی هزینه نهایی محاسبه شده و به اطلاع شما خواهد رسید.

ماندگاری اثر جراحی زیبایی گوش

در واقع نتایج حاصل از این جراحی همیشگی است و فرم گوش تا پایان عمر به همان صورت که جراحی شده باقی خواهد ماند. مگر در مواردی که مجددا به گوش ضربه وارد شود.

سن مناسب برای انجام اتوپلاستی

بهتر است این جراحی در سنین پایین انجام شود. یعنی پس از سن 5 سالگی که رشد گوش به اتمام رسیده بهترین زمان برای انجام اتوپلاستی می باشد. توجه داشته باشید که هر چه این جراحی در سنین پایین تر صورت گیرد ، نتایج بهتر و مطلوب تری حاصل خواهد شد و از کاهش اعتماد به نفس افراد جلوگیری می شود.

 

جراحی زیبایی گوش

 

عوارض جراحی زیبایی گوش

در صورتی که عمل جراحی اتوپلاستی ، توسط متخصص گوش و حلق و بینی مجرب انجام گیرد ؛ هیچ گونه خطری افراد را پس از انجام آن تهدید نمی کند ، اما در غیر این صورت امکان بروز مشکلاتی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، وجود خواهد داشت :

 1. باقی ماندن جای اسکار ناشی از برش ها
 2. غیرقرینگی گوش ها
 3. عوارض بیهوشی
 4. و از این قبیل موارد

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

 • در رعایت مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش اگر درد احساس کردید ، تنها با کسب اجازه از پزشک معالج خود ، اقدام به مصرف مسکن نمایید.
 • پس از جراحی اتوپلاستی ، به منظور حفاظت از گوش آن ها را به وسیله باند می بندد.
 • کاهش شنوایی ، به علت وجود باند بر روی گوش ها ، مسئله ای طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد.
 • طبق توصیه متخصص گوش و حلق و بینی ، به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به گوش ها ، از خوابیدن به پهلو و شکم خودداری کرده و به طور طاق باز بخوابید.
 • در رابطه با زمان مناسب جهت استحمام ، نظر پزشک معالج خود را جویا شوید.
 • افراد پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از انجام عمل جراحی اتوپلاستی ، می توانند به سرکار بازگشته و به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ؛ اما آن ها باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین اجتناب کنند.
 • اغلب پس از یک هفته بخیه ها کشیده یا جذب می شوند. در این مدت فرد نباید فعالیت سنگینی انجام دهد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش ، به مقاله مرتبط در همین سایت مراجعه فرمایید.

آیا جراحی گوش برگشت پذیر است ؟

همه افرادی که به پروسیجرهای زیبایی روی می اورند ، می خواهند بدانند که اقدامات انجام شده برای همیشه بر عضو مورد نظر آن ها باقی می ماند یا خیر؟ عمل زیبایی گوش نیز در این قاعده قرار دارد ، نگرانی هایی که این افراد دارند در واقع به تغییر سایز گوش ها مرتبط نمی باشد ، بلکه به تغییر پوزیشن آن ها ارتباط دارد. طبق نظر پزشکان ، اینکه بعد از مدتی گوش ها اندکی از جای اصلی خود به سمت جلو یا عقب جابه جا شوند بسیار طبیعی است و به هیچ وجه جای نگرانی ندارد

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک مقاله