در بینی های استخوانی پوست بینی نازک و ساختار بینی محکم می باشد ؛ معمولا مشکل بینی های استخوانی قوز ، انحراف ، بزرگ بودن نوک بینی یا بزرگی سوراخ آن می باشد ، که با انجام جراحی بینی استخوانی بر طرف خواهد شد ؛ جراحی بینی در این نوع دماغ ها به دو صورت باز و بسته انجام می شود.

نوع جراحی بینی ، پس از انجام معاینات و بررسی آزمایشات تجویز شده توسط جراح زیبایی بینی و همچنین بررسی راه های تنفسی بیمار و ایرادات ظاهری بینی در جلسه مشاوره توسط پزشک مشخص خواهد شد.

جراحی بینی استخوانی

روز جراحي بیني ، پزشک ، با توجه به حفظ سلامت و عملکرد بینی از طریق یکی از روش های جراحی بینی باز یا بسته ایرادات ظاهری بینی را برطرف خواهد کرد ؛ افرادی که دارای بینی های استخوانی می باشند ، کاندیدای مناسبی برای جراحي بیني فانتزی ، نیمه فانتزی و طبیعی می باشند.

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

تفاوت بینی های گوشتی و  استخوانی در میزان ضخامت پوست آن ها می باشد ؛ پوست بینی در بینی های استخوانی نازک و ظریف است ؛ این در حالی است که پوست بینی های گوشتی ضخیم می باشد.

اغلب مردم بر این باوراند که بینی های استخوانی علاوه بر داشتن پوست خوب و نازک حتما باید دارای قوز در ناحیه پل بینی خود باشند ؛ اما صرفا داشتن قوز تعیین کننده نوع بینی نمی باشد ؛ چرا که ممکن است علاوه بر داشتن پوستی ضخیم در کناره ها و نوک بینی ، پل بینی قوز دار باشد ؛ این نوع بینی هم جزو بینی های گوشتی محسوب می شوند.

 

و در مقابل ممکن است بینی بدون قوز باشد ، ولی به دلیل داشتن پوست خوب و نازک جزو بینی های استخوانی محسوب شود ؛ به طور کلی هر چه مشکلات بینی بیشتر بوده ، بینی جزو بینی های گوشتی محسوب می گردد و در غیر این صورت بینی استخوانی می باشد.

بهترین مدل جراحی بینی استخوانی

یکی از پر تکرار ترین و مهم ترین سوالی که متقاضیان جراحي بیني آن را مطرح می کنند این است که بهترین مدل جراحي بینی استخوانی کدام است. برای پاسخ به این سوال پزشک، باید نکات بسیار زیادی را در نظر بگیرد تا بتواند به آن پاسخ دهد.

اولین نکته ای که باید در نظر گرفته شود این است که بهترین مدل، این نیست که تمامی افراد به سمت آن بروند و بخواهند بینی خود را همانند آن عمل کنند. بلکه بهترین مدل بینی بر اساس شرایط و آناتومی صورت فرد تعیین می گردد. در واقع پزشک با توجه به شکل های مختلف صورت تصمیم می گیرد که چه نوع بینی برازنده شما است. به عنوان مثال مدل عروسکی ممکن است در چهره بعضی از افراد نمای بسیار زیبایی را ایجاد کند در حالی که در چهره فرد دیگری این گونه نباشد و باعث کاهش زیبایی و در نتیجه اعتماد به نفس فرد شود.

در مواردی نیز با توجه به اناتومی و شکل بینی نمی توانید نوعی از بینی را توقع داشته باشید. چرا که فرم بینی این امکان را به پزشک نمی دهد تا نتیجه مورد نظر شما را فراهم بیاورد.

به همین علت توصیه می شود انتخاب مدل جراحی بینی استخوانی خود را به دست یک پزشک کاردان و مجرب بسپارید. پزشک در جلسات مشاوره ای که قبل از جراحی انجام می گیرد بهترین مدل بینی را برای شما انتخاب می کند.

عوارض جراحی بینی استخوانی

تمامی عمل های جراحی دارای عوارض کوچک و بزرگ هستند. می توان گفت جراحي بیني جزء کم ریسک ترین نوع جراحی می باشد. بعضی از مشکلاتی که ممکن است در این نوع عمل به وجود بیاید واکنش به داروی بیهوشی، خونریزی، عفونت و تجمع خون در زیر پوست می باشد. انتخاب یک جراح بینی متبحر و با تجربه می تواند این عوارض را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. البته لازم به ذکر است که انجام نکات مراقبتی قبل و بعد از جراحی بینی استخواني باعث می شود تا به کاهش عوارض آن به مقدار بسیار زیادی کمک کند.

جراحی بینی استخوانی

همانطور که گفته شد جراحي بینی استخواني نیز دارای عوارض کوچکی می باشد که برای مدت زمان بسیار کوتاهی به وجود می آید و به مرور زمان و انجام نکات مراقبتی برطرف می شوند. این عوارض کوتاه مدت عبارت اند از:

 • درد بعد از عمل

از آن جایی که در عمل بینی استخوانی، استخوان و غضروف تراشیده می شود، احساس درد بعد از عمل کاملا طبیعی می باشد. برای رفع این مشکل نیز پزشک برای شما دارو تجویز می کند که بهتر است سر وقت آن ها را مصرف کنید.

 • تورم

در روز های ابتدایی، مشاهده تورم در نواحی اطراف بینی و چشم ها کاملا طبیعی بوده و با انجام نکات مراقبتی پس از جراحی بینی استخوانی بعد از گذشت 2 هفته میزان این تورم کاهش پیدا می کند. البته لازم به ذکر است که برای اینکه نتیجه عمل کاملا مشخص شود باید 1 سال صبر کنید.

 • کبودی

این عارضه بیشتر برای بینی های استخوانی رخ می دهد که میزان آن به حساسیت بیمار و عمل بستگی داد. کبودی ها معمولا بیشتر در نواحی زیر چشم می باشد و حداقل تا 10 روز طول می کشند و به مرور زمان از بین می روند.

 

جراحی بینی استخوانی به روش لیزر

با اینکه امروزه شاهد پیشرفت زیاد علم پزشکی هستیم ، اما این در حالی است که هنوز لیزر قادر به ایجاد برش در استخوان بینی نمی باشد و فقط موجب صاف و شفاف شدن پوست بینی خواهد شد.

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

 • رعایت اقدامات قبل و بعد از جراحی بیني استخوانی در کسب نتیجه نهایی بسیار تاثیر گذار می باشد ، بنابراین توصیه می شود رعایت این نکات را جدی بگیرید.
 • به مدت دو هفته قبل از جراحي بیني از مصرف دارو هایی چون آسپرین خودداری نمایید.
 • حداقل به مدت دو هفته از استعمال دخانیات پرهیز نمایید؛ چرا که نیکوتین موجود در دخانیات موجب تنگ شدن رگ های خونی و ایجاد اختلال در گردش خون خواهد شد.
 • تا 8 ساعت قبل از جراحی بینی استخوانی از خوردن و آشامیدن بپرهیزید تا در حین جراحی معده خالی باشد.
 • روز قبل از عمل به اندازه کافی مایعات مصرف نمایید.
 • شب قبل از عمل استحمام کنید ، چرا که ممکن است تا چند روز قادر به حمام رفتن نباشید.
 • روز عمل خانم ها بدون آرایش و لاک ناخن مراجعه نمایند.
 • آقایان پس از اصلاح و بدون ریش و سبیل به محل جراحی مراجعه نمایند.
 • روز عمل تمامی مدارک پزشکی خواسته شده را همراه خود داشته باشید.

جراحی بینی استخوانی

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

 • تا 24 ساعت بعد از جراحي بیني اثر دارو های بیهوشی هنوز به طور کامل رفع نشده به همین دلیل ممکن است فرد دچار درد ، ورم ، کبودی یا خونریزی شود که این عوارض طبیعی است و با رعایت مراقبت های بعد از جراحی به تدریج بر طرف خواهد شد.
 • حداقل تا 24 ساعت بعد از جراحی بینی استخوانی به منظور کاهش کبودی و ورم بینی ، از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • رژیم غذایی خود را با مصرف مایعات شروع کنید و از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند ، خودداری نمایید.
 • با دهان باز سرفه و عطسه کنید تا از وارد شدن فشار به بینی جلوگیری نمایید.
 • فین کردن بعد از جراحی موجب خونریزی بینی خواهد شد ، بنابراین از فین شدید امتناع کنید.
 • در روز های ابتدایی بعد از جراحي بینی از خندیدن و حرف زدن بیش از حد خودداری نمایید.
 • مصرف نمک و ادویه های تند را به حداقل برسانید.
 • از خوراکی هایی چون آب آناناس ، کرفس و هویج مصرف کنید ؛ چرا که موجب کاهش تورم می شوند.
 • طاق باز بخوابید و به هنگام خوابیدن توسط دو بالش سر خود را بالا تر از حد معمول قرار دهید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید.
 • تا دو ماه استفاده از عینک ممنوع می باشد و در صورت لزوم از لنز استفاده نمایید.
 • تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • چسب زدن بینی موجب کم شدن تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت آن می شود ، بنابراین در نحوه چسب زدن دقت کنید.

هزینه جراحی بینی استخوانی چقدر می باشد ؟

هزینه عمل بینی استخوانی با توجه به فاکتورهای متعدد در هر فرد متغیر می باشد.