جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی

جراحی زیبایی بینی به منظور اصلاح ایرادات ظاهری بینی ، رفع ایرادات تنفسی و ایجاد تناسب میان بینی و سایر اجزای صورت انجام می شود ؛ امروزه جراحی بینی بسیار رواج پیدا کرده ، و طرفداران بسیاری را چه در خانم ها و چه در آقایان به خود اختصاص داده است.

جراحی زیبایی بینی

انتخاب بهترین جراح بینی

اولین و مهم ترین اقدام قبل از انجام جراحی زیبایی بینی ، انتخاب بهترین جراح بینی می باشد ، چرا که در نتیجه نهایی بسیار تاثیر گذار است ؛ چنانچه جراح بینی کم تجربه باشد ، احتمال بروز عوارض جانبی ؛ چون اختلالات تنفسی افزایش می یابد ؛ لازم به ذکر می باشد اگر از نتیجه و فرم نهایی بینی خود ناراضی باشید ، برای انجام جراحی ترمیمی بینی ، باید حداقل یک سال از جراحی بینی اولیه گذشته باشد.

روش های یافتن بهترین جراح رینوپلاستی

گام اول در یافتن جراح بینی خوب ، تحقیق از اطرافیان و آشنایان است. همچنین در این مرحله با جستجو در اینترنت و فضای مجازی ، می توانید کاندیداهای جراحی بینی خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب چند کاندیدا ، با مراجعه به سایت ها و صفخات اجتماعی جراحان ، می توانید سوابق و مدارک جراح را بررسی کنید. همچنین نمونه کار های جراحی او را در صفحات اجتماعی و گالری تصاویر سایت شخصی او ، مشاهده نمایید.

در گام نهایی برای انتخاب جراح بینی خوب ، با مراجعه به مطب می توانید نمونه جراحی های قبلی او را ، از نزدیک مشاهده نموده و از نظرات و میزان رضایت بیماران قبلی مطلع شوید. پس از انتخاب جراح بینی مناسب ، در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی ، برای در میان گذاشتن خواسته های خود از جراحی و شنیدن نظرات و توصیه های جراح بینی ، شرکت نمایید.

ویژگی های بهترین جراح بینی

 1. جراح بینی خوب دارای مدارک معتبر ، و سوابق و نتایج درخشان عمل بینی می باشد.
 2. تجربه و مهارت بسیار خوبی در عمل بینی دارد.
 3. جراح بینی علاوه بر پزشکی دارای دانش زیبا شناسی ، برای خلق نتایج زیبا و اصولی می باشد.
 4. جراح بینی خوب با صبر و حوصله خواسته ها و انتظارات بیمار را می شنود ، و او را برای داشتن خواسته های منطقی از نتیجه جراحی ، راهنمایی می کند.
 5. در جلسه مشاوره بهترین روش جراحی را ، با در نظر گرفتن خواسته ها و وضعیت بیمار انتخاب می کند.
 6. دید کلی از نتیجه عمل بینی را برای بیمار ترسیم می کند.
 7. توصیه های لازم قبل و بعد از جراحی را ، برای کسب مطلوب ترین نتیجه به بیمار ارائه می دهد.

انواع بینی

با توجه میزان ضخامت پوست ، بینی به دو نوع استخوانی و گوشتی تقسیم می شود :

 • بینی استخوانی

بینی های استخوانی دارای پوستی نازک و استخوان و بافت مستحکمی هستند. این نوع بینی ها به دلیل داشتن این خصوصیات ایده آل ترین بینی برای انجام جراحی زیبایی بینی می باشد. افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند ، بهترین کاندید برای انجام انواع جراحی بینی طبیعی ، جراحی بینی فانتزی و جراحی بینی نیمه فانتزی می باشند.

 • بینی گوشتی

بینی های گوشتی دارای پوستی ضخیم هستند و استخوان و غضروف این نوع بینی از استحکام کمی برخوردار است ؛ مناسب ترین نوع جراحی زیبایی بینی برای افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند ، جراحی بینی طبیعی می باشد ؛ چرا که در این نوع بینی به دلیل ضخیم بودن پوست آن ها ، ظرافت و هنر دست جراح به خوبی قابل مشاهده نیست.

انواع جراحی بینی

 • جراحی بینی طبیعی : جراحی بینی طبیعی مناسب افرادی است که خواستار ایجاد تغییرات چندانی در بینی خود نیستند و تنها در صدد برطرف کردن ایرادات بینی خود می باشند. در این نوع جراحی ، فاصله نوک بینی تا لب بالا حدود 90 تا 100 درجه می باشد. اغلب آقایان طرفدار جراح بینی طبیعی هستند.
 • جراحی بینی فانتزی : در جراحی بینی فانتزی قوس زیبایی در ناحیه پل بینی ایجاد خواهد شد که موجب بالا رفتن نوک بینی می شود. این جراحی برای افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند مناسب می باشد.

لازم به ذکر است در جراحی بینی فانتزی انتظار معقولانه ای از جراح بینی خود داشته باشید چرا که بیش از حد فانتزی کردن بینی مناسب همه صورت ها نیست و ممکن است تناسبات صورت را به هم بریزد.

 • جراحی بینی نیمه فانتزی : جراحی بینی نیمه فانتزی حالتی بین جراحی بینی طبیعی و جراحی بینی فانتزی می باشد. افرادی که نه خواستار طبیعی بودن بینی خود هستند و نه می خواهند قوس چشمگیری به بینی خود بدهند، بهترین کاندید برای انجام این جراحی می باشند.

تکنیک های عمل رینوپلاستی

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی ، با توجه به وضعیت بیمار و نظر جراح ، از طریق یکی از روش های زیر انجام می شود :

تکنیک رینوپلاستی بسته

در این روش عمل زیبایی بینی ، جراح بینی برش هایی را در داخل بینی ایجاد می کند ، و جراحی را از درون سوراخ های بینی انجام می دهد. در این روش به دلیل اینکه ، برشی در ناحیه خارجی و بر روی پوست ایجاد نمی شود ، مدت زمان بهبودی بعد از جراحی کوتاه بوده ، و تورم و کبودی کمتری رخ می دهد. رینوپلاستی بسته در بینی هایی که به دلیل مشکلات زیاد ، نیاز به اعمال تغییرات زیادی دارند ، روش مناسبی نیست. زیرا جراح دید مناسبی به ساختار بینی ندارد.

تکنیک رینوپلاستی باز

در این روش جراح برشی را در ناحیه کلوملا ، تیغه بینی سوراخ های بینی ، ایجاد می کند و پوست روی غضروف های بینی را کنار می زند. سپس جراح تغییرات لازم را اعمال می کند. در رینوپلاستی باز ، جراح دید گسترده و کاملی به ساختمان بینی دارد ؛ بنابراین می تواند تغییرات زیادی را در ساختار بینی اعمال کند.

این روش جراحی مناسب ترین روش عمل بینی ، برای جراحی بینی ترمیمی و پیوند گرافت های غضروفی می باشد. البته نقاهت این روش نسبت به روش بسته ، مدت زمان طولانی تری طول می کشد ، و میزان کبودی و تورم بعد از عمل نیز بیشتر است.

در هر دو روش جراحی رینوپلاستی ، جراح بعد از اتمام جراحی گرافت های پیوندی یا محل های ایجاد برش را ، بخیه می زند ، و برای ثابت نگهداشتن بینی ، از گچ بر روی آن استفاده می کند.

سوالات رایج جراحی بینی

بهترین سن انجام جراحی بینی چه زمانی است ؟

مناسب ترین سن جهت انجام جراحی زیبایی بینی ، پس از اتمام سن بلوغ می باشد ؛ زمانی که تقریبا رشد فرد ، کامل شده باشد.
به طور دقیق باید ذکر شود که حداقل سن جراحی برای خانم ها ۱۶ سال و برای آقایان ۱۸ سال می باشد.

دوران نقاهت عمل بینی چند روز است ؟

در حال حاضر ، با توجه به استفاده از تکنیک های نوین و استاندارد در عمل بینی ، دوران نقاهت آن به 7 الی 10 روز کاهش پیدا کرده و افراد پس از این مدت ، می توانند به محل کار خود باز گردند.

مدت زمان انجام عمل زیبایی بینی چقدر است ؟

در حالت کلی ، گفته می شود جراحی زیبایی بینی 1 الی 3 ساعت طول می کشد ؛ اما زمان دقیق آن ، با توجه به میزان ناهنجاری ها در هر فرد متغیر می باشد.

آیا نتایج جراحی بینی های گوشتی ماندگار است ؟

در گذشته ، به علت استفاده از تکنیک های غیر استاندارد ، فرم ظاهری بینی های گوشتی پس از مدتی دچار تغییر می شد ؛ این امر موجب ترس و نگرانی بسیاری از متقاضیان عمل بینی شده است ؛ در این باره باید ذکر کرد در حال حاضر ، با به کار گیری تکنیک های نوین ، دیگر امکان تغییر فرم بینی های گوشتی وجود نخواهد داشت ؛ بنابراین نگران نبوده و با خیالی آسوده اقدام به انجام عمل بینی نمایید.

هزینه عمل بینی چقدر است ؟

هزینه عمل زیبایی بینی ، پس از مراجعه به پزشک و انجام معاینات تعیین می گردد ؛ چرا که هزینه آن در هر فرد با توجه به موارد گوناگون متغیر می باشد.

پوشش بیمه ای هزینه جراحی بینی به چه صورت است ؟

شرکت های بیمه ، هزینه عمل زیبایی بینی را متقبل نمی شوند ؛ در واقع جراحی های زیبایی را تحت پوشش قرار نمی دهند.