همه چیز درباره عمل بینی

امروزه عمل بینی ، در بین مردم بسیار رواج یافته است زیرا بینی برجسته ترین عضو صورت می باشد که تاثیر به سزایی در زیبایی چهره افراد دارد ؛ به همین منظور است که  جراحی زیبایی بینی ، طرفداران بسیار زیادی دارد.

عمل بینی

عمل زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی ، به منظور رفع مشکلات ظاهری بینی انجام می شود که در طی آن ، جراح بینی تلاش می کند ؛ ضمن حفظ کردن عملکرد بینی در ساختار ظاهری بینی تغییر ایجاد کرده و به وسیله متناسب سازی آن با چهره ، باعث زیباتر شدن چهره افراد شود.

انواع روش های عمل بینی

برای انجام جراحی زیبایی بینی ، دو روش وجود دارد که آن ها عبارتند از : جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته ؛ تنها تفاوت این دو روش در محل ایجاد برش به هنگام انجام جراحی زیبایی بینی می باشد ؛ اما با این حال هر کدام از آن ها معایب و مزایایی نسبت به یکدیگر دارند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

عمل زیبایی بینی به روش باز

جراح بینی ، هنگامی که می خواهد عمل بینی را به روش باز انجام دهد ، برش را در بین پوست اضافی سوراخ های بینی ( ناحیه کلوملا ) ایجاد می کند و پس از بالا بردن پوست بینی ، اقدامات لازم را انجام می دهد.

فواید عمل بینی به روش باز

 • دید جراح بینی ، در این روش بیشتر است.
 • امکان ایجاد تغییرات بیشتری وجود دارد.

جراحی بینی به روش بسته

در هنگام انجام عمل بینی به روش بسته ، جراح بینی برشی در سطح خارجی پوست بینی ایجاد نمی کند ؛ بلکه او تمامی برش ها را در لبه داخلی حفره های بینی ایجاد می کند ؛ به طور کلی برش ها در جراحی بینی بسته ، در داخل بینی ایجاد می شوند.

مزایای عمل بینی به روش بسته

 • مدت زمان جراحی بینی به این روش کمی کوتاه تر می باشد.
 • جای بخیه در پوست بینی ، وجود ندارد.
 • دوره نقاهت در این روش از جراحی بینی ، کوتاه تر است.

انتخاب کدام یک از این روش ها برای انجام جراحی بینی ، بستگی به شرایط بیمار و نظر جراح بینی دارد ؛ اما جراحان بینی بیشتر از روش جراحی بینی باز استفاده می کنند ؛ زیرا در این روش گستردگی دید جراح بینی ، بیشتر است ؛ به همین دلیل می توانند تغییرات بیشتری را اعمال کند.

عوارض عمل بینی

تمامی جراحی ها ، در بهترین شرایط ممکن نیز احتمال دارد ؛ عوارضی در پی داشته باشند ؛ در صورتی که بیمار سابقه بیماری نداشته و جراح مورد نظر وی نیز تجربه و مهارت مورد نیاز را داشته باشد ، جراحی زیبایی بینی ، اصلا عوارضی در پی نخواهد داشت یا اینکه عوارض بروز یافته پس از آن بسیار ناچیز خواهد بود.

عوارض ناشی از جراحی زیبایی بینی ، را می توان به دو دسته عوارض عملکردی و عوارض زیبایی تقسیم کرد.

از عوارض عملکری بینی ، می توانیم به مواردی ؛ همچون چسبندگی داخل بینی ، انحراف تیغه میانی بینی ، تنگی دریچه داخلی و خارجی بینی ، آسیب دیدگی مجرای اشکی ، رفع نشدن بزرگی شاخک های بینی ، تنفس از دهان ، کاهش حس بویایی ، خونریزی ، عفونت و غیره اشاره کنیم.

مواردی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، در دسته عوارض زیبایی ناشی از جراحی زیبایی بینی قرار می گیرند :

آسیب دیدگی پوست بینی ، کوچک شدن بیش از اندازه بینی ، غیر قرینگی حفره های بینی ، سربالا شدن بیش از حد نوک بینی و غیره.

عمل بینی

عمل بینی استخوانی

همانطور که می دانید ، بینی افراد جامعه به سه دسته بینی های استخوانی ، گوشتی و نیمه غضروفی تقسیم می شوند ؛ بینی هایی که دارای غضروف و استخوان محکم بوده و پوست آن ها نیز نازک باشد ، در دسته بینی های استخوانی قرار می گیرند ، علاوه بر موارد ذکر شده ، یکی دیگر از ویژگی بینی های استخوانی ، وجود قوز یا برآمدگی بر روی آن ها می باشد ؛ قوز به وجود آمده بر روی بینی های استخوانی ، یا در اثر اصابت ضربه می باشد یا علت ژنتیکی دارد.

پوست بینی ، مهم ترین نقش را در نتیجه جراحی زیبایی بینی دارد ؛ به همین علت گفته می شود ، بینی های استخوانی نتیجه مطلوب تری را نسبت به بینی های گوشتی از جراحی زیبایی بینی دریافت می کنند ؛ چرا که پوست بینی های استخوانی ، نازک بوده در حالی که بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم هستند ؛ لازم به ذکر است در مواقعی نیز جراحی بینی استخوانی ، به علت پوست بسیار نازک بینی با مشکل رو به رو می شود ؛ زیرا پوست نازک ، کوچک ترین ایرادات بینی را نشان می دهد.

بسیاری از افراد که بینی آن ها ، استخوانی بوده و تصمیم به انجام عمل زیبایی بینی گرفته اند ، در رابطه با برگشت پذیری قوز بینی ، اظهار نگرانی می کنند ؛ در این باره باید ذکر شود که جای هیچ نگرانی نیست ؛ چرا که احتمال بازگشت پذیری برآمدگی بینی های استخوانی وجود ندارد.

عمل بینی طبیعی

بسیاری از افراد هنگامی که به جراح بینی به منظور انجام جراحی زیبایی بینی مراجعه می کنند ، درخواست این را دارند که بینی آن ها پس از عمل زیبایی بینی ، شکل طبیعی خود را حفط کند ؛ به طوری که دیگران متوجه نشوند که وی جراحی بینی انجام داده است ؛ با انجام عمل طبیعی بینی ، این امکان به افراد داده می شود که به خواسته های خود دست یابند.

جذاب و زیبا ترین انواع بینی ، آن هایی هستند که با صورت و سایر اعضا افراد هماهنگی و تناسب داشته باشند ؛ در حین جراحی بینی طبیعی ، تلاش می شود تا قسمت های زیبای بینی دست نخورده باقی بماند و تنها ایرادات بینی بر طرف شود ؛ در این حالت علاوه بر اینکه بینی فرم طبیعی خود را حفظ کرده ، ایرادات آن نیز بر طرف می شود و در نهایت شاهد بینی زیبا و بدون نقص در افراد خواهیم بود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. گرما ، یکی از مواردی است که سبب افزایش تورم در بیماران بعد از عمل زیبایی بینی می شود ؛ به همین علت ، توصیه می شود کسانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، تا مدتی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند.
 2. به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به بینی ، به بیماران توصیه می شود ؛ در دوران نقاهت جراحی زیبایی بینی ، لباس های آزاد و دکمه دار به تن کنند.
 3. پس از اتمام دوران نقاهت عمل زیبایی بینی ، بیماران می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ؛ اما آن ها باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین همچون بلند و جا به جا کردن اجسام بیش از 2 کیلوگرم اجتناب کنند.
 4. طبق توصیه جراح بینی ، بیماران باید تا مدتی پس از عمل زیبایی بینی از فین کردن اجتناب نمایند.
 5. بهتر است ، در دوران نقاهت جراحی زیبایی بینی از خندیدن و صحبت کردن بیش از حد اجتناب نمایید.
 6. مصرف منظم و مرتب داروهای تجویزی پزشک ، منجر به تسریع در روند بهبودی بیماران می شود ؛ بنابراین در این باره سهل انگاری نکنید.
 7. تنها داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کرده و از مصرف خودسرانه سایر داروها اجتناب نمایید.

استعمال دخانیات و مصرف الکل بعد از جراحی بینی

مصرف نوشیدنی های حاوی الکل و همچنین ، استعمال دخانیات موجب بروز اختلال در دوران نقاهت جراحی بینی و در نتیجه ، طولانی شدن دوران بهبودی می گردد ؛ به همین علت به افرادی که تحت عمل بینی قرار گرفته اند ، توصیه می شود تا مدتی از مصرف این موارد خودداری نمایند.

تغذیه بعد از جراحی بینی

رژیم غذایی خود را بعد از عمل بینی ، با مایعات آغاز کرده و به مرور مواد غذایی نرم را جایگزین کنید ؛ لازم به ذکر است ، بیماران باید تا مدتی از مصرف مواد غذایی سفت که نیاز به گاز زدن و جویدن طولانی مدت دارند ؛ از جمله هویج ، بلال و از این قبیل موارد خودداری نمایند.

کاهش مصرف نمک و ادویه در دوران نقاهت جراحی بینی ، به کاهش تورم و کبودی کمک به سزایی می کند.

در مقابل مصرف آب آناناس و آب کرفس موجب تسریع در روند بهبودی تورم و کبودی های ناشی از جراحی بینی ، می شود.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

بیماران به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به بینی ، باید تا مدتی به طور طاق باز خوابیده و همچنین ، دو بالش در زیر سر خود قرار دهند ؛ بدین ترتیب سر بالاتر از بدن قرار گرفته و این امر تاثیر به سزایی در کاهش تورم و کبودی های ناشی از جراحی بینی ، خواهد داشت.

در صورت بروز علائمی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ؛ سریعا پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید :

 • احساس درد شدید در ناحیه بینی
 • تنگی نفس
 • ضربان بالای قلب
 • خونریزی شدید
 • و غیره

ورم بعد از عمل بینی

استفاده از کمپرس یخ ، تاثیر به سزایی در کاهش تورم و کبودی های ناشی از عمل بینی دارد ؛ به همین علت به افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، توصیه می شود ؛ جهت تسریع در روند بهبودی ، استفاده از کمپرس یخ را فراموش نکنند.

برخی از موارد دیگر نیز در کاهش تورم و کبودی پس از جراحی زیبایی بینی ، تاثیر گذار هستند که مهم ترین آن ها عبارت اند از :

  1. کاهش نمک و ادویه از رژیم غذایی بیمار در دوران نقاهت عمل بینی
  2. اجتناب از خم کردن مداوم سر
 1. ساخت زاویه 30 درجه در حین استراحت و خواب

 

 

سوالات بعد از عمل بینی

بهترین سن انجام جراحی زیبایی بینی چه سنی است ؟

بهترین سن جهت انجام جراحی زیبایی بینی ، پس از اتمام سن بلوغ می باشد ؛ اتمام سن بلوغ در دختران پس از سن 16 سالگی و در پسران پس از سن 18 سالگی رخ می دهد ؛ امکان انجام جراحی زیبایی بینی پس از سن بلوغ ، به این علت می باشد که رشد بینی از بدو تولد آغاز شده و تا پایان سن بلوغ ادامه دارد ؛ انجام جراحی زیبایی بینی نیز نیازمند اتمام رشد بینی می باشد ، به همین دلیل گفته می شود افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند ، پس از اتمام این سن می توانند عمل بینی را انجام دهند.

دوره نقاهت جراحی زیبایی بینی چقدر است ؟

در حال حاضر به علت استفاده از تکنیک های نوین و استاندارد در حین انجام جراحی زیبایی بینی ، دوره نقاهت آن به 7 الی 10 روز کاهش پیدا کرده است.

مدت زمان انجام جراحی زیبایی بینی چقدر است ؟

مدت زمانی که جراحی زیبایی بینی به طول می انجامد ، بسته به میزان ایرادات بینی بیماران متفاوت می باشد ، اما به طور میانگین می توان گفت عمل زیبایی بینی به 1 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد.