به منظور ترمیم و اصلاح شکستگی بینی که بنا به دلایلی چون تصادف یا ضربه شدید اتفاق افتاده است، جراحی بینی شکسته انجام می شود. شکستگی بینی از رایج ترین شکستگی ها در صورت می باشد که با انجام جراحی بینی قابل درمان می باشد.
گاهی شکستگی بینی علاوه بر تاثیر گذاری به روی ظاهر بینی ، موجب ایجاد اختلال در تنفس افراد خواهد شد.
شکستگی بینی در جوانان موجب شکستگی یا جا به جایی استخوان بینی خواهد شد، اما در افراد مسن تر ضربه وارد شده موجب خورد شدن استخوان بینی می شود.

جراحی بینی شکسته

نکاتی در رابطه با بینی شکسته

یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با شکستگی بینی ، در این باره است که مراقبت های اولیه از بینی شکسته ، نباید بیش از 5 روز طول بکشد و توصیه می شود پس از گذشت 3 الی 5 روز از شکستگی بینی ، حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود ؛ در غیر این صورت امکان جوش خوردن استخوان بینی به همان حالت وجود دارد.

انواع جراحی بینی شکسته

جراحی های بینی معمولا به دو روش باز و بسته انجام می شود اما در جراحی بینی شکسته به دلیل پیچیدگی های که دارد نیاز است حتما از روش باز استفاده شود تا پزشک به راحتی به استخوان و غضروف آسیب دیده دسترسی داشته باشد.

این در حالیست که شکستگی بینی همیشه منجر به جراحی نمی شود و چنانچه شکستگی بینی جزئی باشد ، معمولا  نیاز به جراحی نیست و بینی فرد با بی هوشی موضعی جا انداخته خواهد شد.

جراحی بینی شکسته

علائم شکستگی بینی

تورم و کبودی بینی
درد شدید در ناحیه بینی
خونریزی بینی
تغییر شکل ظاهری بینی

پس از برخورد ضربه به بینی و مشاهده علائم ذکر شده حتما به متخصص گوش حلق و بینی مراجعه نمایید. زمان مناسب برای جا انداختن بینی حداکثر 10 روز می باشد.
بعد از عمل ، داخل بینی پانسمان و خارج بینی گچ گرفته می شود. گچ بعد از یک هفته توسط جراح بینی برداشته خواهد شد. توجه داشته باشید که در این مدت گچی که به روی بینی قرار دارد، مرطوب و خیس نشود.

چگونه بینی را عمل میکنند ؟

همانطور که گفته شد به منظور انجام جراحی بینی شکسته ، دو تکنیک وجود دارد که تحت عناوین جراحی دماغ به روش بسته و باز از آن ها یاد می شود ؛ در ذیل به طور جداگانه در رابطه با هر کدام از آن ها توضیح خواهیم داد.

 • روش بسته

در حین به کارگیری تکنیک جراحی بینی بسته ، هیچ گونه نیازی به ایجاد برش در سطح خارجی پوست بینی بیمار نبوده و تمامی برش های مورد نیاز ، درون حفره های بینی ایجاد می شوند ؛ در این روش نسبت به روش باز ، وسعت دید جراح بینی کمتر می باشد ؛ از این رو معمولا جراح بینی ، به منظور انجام جراحی های ساده که نیاز به تغییرات بسیار ندارند ، این روش را انتخاب می کند.

 • روش باز

دیگر تکنیک عمل بینی ، تحت عنوان جراحی بینی باز شناخته می شود ؛ در این روش برشی در ناحیه کلوملا ( ناحیه میانی حفره های بینی ) ایجاد شده و جراح بینی ، پس از بلند کردن پوست بینی به اعمال اصلاحات مورد نیاز مشغول می شود ؛ به علت بلند کردن پوست بینی در این روش ، وسعت دید جراح بینی گسترده بوده و ایشان توانایی اعمال تغییرات بسیاری را دارند ؛ از این رو معمولا جراحی های پیچیده به این روش انجام می شوند.
لازم به تذکر است جراح بینی ، پس از بررسی وضعیت بیمار یکی از دو تکنیک فوق را به منظور انجام جراحی دماغ، انتخاب می کند.

جراحی بینی شکسته بر روی بینی جوش خورده

همانطور که می دانید پزشک قبل از انجام پروسه جراحی از شما می خواهد تا از بینی خود عکس سی تی اسکن بگیرید. جراح بینی می تواند با این عکس ساختمان بینی را بررسی کند و پروسه جراحی را انجام دهد. بیهوشی در این جراحی به صورت بیهوشی عمومی می باشد. پزشک این نوع جراحی را با یکی از روش های باز یا بسته با توجه به مهارت و شرایط بینی انجام می دهد.

مدت زمان این عمل به میزان شکستگی و ایرادات بینی بستگی دارد اما با این حال می توان گفت به طور کلی جراحی این نوع بینی حدودا دو ساعت و نیم طول خواهد کشید. در طی این عمل، جراح بینی علاوه بر اینکه ایرادات به وجود آمده بر اثر شکستگی را بر طرف می کند، در صورتی که بیمار به دلیل شکستگی دچار مشکل تنفسی شده باشد نیز درمان خواهد کرد.
بعد از جراحی بینی شکسته ، بینی گچ گرفته می شود و بر روی آن به مدت یک الی ده روز، اسپلینت و پانسمان قرار می گیرد. فرد باید در طی دوره نقاهت باید از وارد شدن ضربه به آن و خیس شدن پانسمان جلوگیری کند، چرا که ممکن است بر روی نتیجه عمل تغییراتی ایجاد شود.

جراحی بینی شکسته

شکستگی بینی باعث بروز چه مشکلی در فرد می شود؟

 • شکستگی بینی ممکن است باعث منحرف شدن تغیه بینی شود.
 • فرد دچار خونریزی شدید، ترک خوردگی و ایجاد ظاهری بد شکل در دماغ شود.
 • پاره شدن غضروف بینی و به هم خوردن تقارن سوراخ های بینی
 • ایجاد کبودی در اطراف بینی و تورم شدید به گونه ای که به لمس کردن نیز حساس شده باشد.
 • کج شدن بینی
 • ایجاد قوز بر روی پل بینی در اثر شکستگی
 • با شکسته شدن بینی، دهلیز های بینی نیز تنگ شده و در نتیجه برای بیمار مشکلات تنفسی ایجاد خواهد شد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی شکسته

در روزهای ابتدائی پس از جراحی ، به بیماران توصیه می شود مواد غذایی نرم و آبکی را در رژیم غذایی خود قرار داده و به مرور مواد غذایی سفت تر را جایگزین کنند.
عوامل بسیاری در تسریع در روند رفع تورم و کبودی پس از جراحی دماغ، تاثیر گذاراند ، که در ذیل به برخی از آن ها اشاره شده است :

 • استفاده از کمپرس یخ
 • مصرف آب آناناس آب کرفس
 • عدم قرار گیری در برابر نور مستقیم خورشید
 • ساخت زاویه 30 درجه در حین خواب و استراحت

هزینه جراحی بینی شکسته

هزینه اين نوع جراحي به عواملی چون ایرادات بینی ، دستمزد جراح و هزینه های جانبی مانند هزینه آزمایشات و فتوگرافی ، متخصص بیهوشی و هزینه های بیمارستان بستگی دارد.