جراحی بینی شکسته

به منظور ترمیم و اصلاح شکستگی بینی که بنا به دلایلی چون تصادف یا ضربه شدید اتفاق افتاده است، جراحی بینی شکسته انجام می شود. شکستگی بینی از رایج ترین شکستگی ها در صورت می باشد.

گاهی شکستگی بینی علاوه بر تاثیر گذاری به روی ظاهر بینی ، موجب ایجاد اختلال در تنفس افراد خواهد شد.

شکستگی بینی در جوانان موجب شکستگی یا جا به جایی استخوان بینی خواهد شد، اما در افراد مسن تر ضربه وارد شده موجب خورد شدن استخوان بینی می شود.

 

جراحی بینی شکسته

 

نکاتی در رابطه با بینی شکسته

یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با شکستگی بینی ، در این باره است که مراقبت های اولیه از بینی شکسته ، نباید بیش از 5 روز طول بکشد و توصیه می شود پس از گذشت 3 الی 5 روز از شکستگی بینی ، حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود ؛ در غیر این صورت امکان جوش خوردن استخوان بینی به همان حالت وجود دارد.

انواع جراحی بینی شکسته

جهت اصلاح بینی شکسته از دو روش جا اندازی بسته و باز استفاده می شود.

در این روش در صورتی که شکستگی بینی شدید باشد، جراحی بینی شکسته به روش باز انجام خواهد شد. در این روش در قسمت کلوملا برش کوچکی به عرض 2 میلی متر ایجاد خواهد شد و پس از جدا شدن پوست از بافت بینی ، تغییرات و ترمیمات لازم اعمال می شود.

این در حالیست که شکستگی بینی همیشه منجر به جراحی نمی شود و چنانچه شکستگی بینی جزئی باشد ، معمولا  نیاز به جراحی نیست و بینی فرد در مطب و با بی هوشی موضعی جا انداخته خواهد شد.

علائم شکستگی بینیجراحی بینی شکسته

  • تورم و کبودی بینی
  • درد شدید در ناحیه بینی
  • خونریزی بینی
  • تغییر شکل ظاهری بینی

پس از برخورد ضربه به بینی و مشاهده علائم ذکر شده حتما به متخصص گوش حلق و بینی مراجعه نمایید. زمان مناسب برای جا انداختن بینی حداکثر 10 روز می باشد.

بعد از جراحی بینی ، داخل بینی پانسمان و خارج بینی گچ گرفته می شود. گچ بعد از یک هفته توسط جراح بینی برداشته خواهد شد. توجه داشته باشید که در این مدت گچی که به روی بینی قرار دارد، مرطوب و خیس نشود.

چگونه بینی را عمل میکنند ؟

به منظور انجام جراحی بینی ، دو تکنیک وجود دارد که تحت عناوین جراحی بینی بسته و باز از آن ها یاد می شود ؛ در ذیل به طور جداگانه در رابطه با هر کدام از آن ها توضیح خواهیم داد.

جراحی بینی بسته

در حین به کارگیری تکنیک جراحی بینی بسته ، هیچ گونه نیازی به ایجاد برش در سطح خارجی پوست بینی بیمار نبوده و تمامی برش های مورد نیاز ، درون حفره های بینی ایجاد می شوند ؛ در این روش نسبت به روش باز ، وسعت دید جراح بینی کمتر می باشد ؛ از این رو معمولا جراح بینی ، به منظور انجام جراحی های ساده که نیاز به تغییرات بسیار ندارند ، این روش را انتخاب می کند.

جراحی بینی باز

دیگر تکنیک عمل بینی ، تحت عنوان جراحی بینی باز شناخته می شود ؛ در این روش برشی در ناحیه کلوملا ( ناحیه میانی حفره های بینی ) ایجاد شده و جراح بینی ، پس از بلند کردن پوست بینی به اعمال اصلاحات مورد نیاز مشغول می شود ؛ به علت بلند کردن پوست بینی در این روش ، وسعت دید جراح بینی گسترده بوده و ایشان توانایی اعمال تغییرات بسیاری را دارند ؛ از این رو معمولا جراحی های پیچیده به این روش انجام می شوند.

لازم به تذکر است جراح بینی ، پس از بررسی وضعیت بیمار یکی از دو تکنیک فوق را به منظور انجام جراحی بینی ، انتخاب می کند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی شکسته

در روزهای ابتدائی پس از جراحی بینی ، به بیماران توصیه می شود مواد غذایی نرم و آبکی را در رژیم غذایی خود قرار داده و به مرور مواد غذایی سفت تر را جایگزین کنند.

عوامل بسیاری در تسریع در روند رفع تورم و کبودی پس از جراحی بینی ، تاثیر گذاراند ، که در ذیل به برخی از آن ها اشاره شده است :

  1. استفاده از کمپرس یخ
  2. مصرف آب آناناس آب کرفس
  3. عدم قرار گیری در برابر نور مستقیم خورشید
  4. ساخت زاویه 30 درجه در حین خواب و استراحت

هزینه جراحی بینی شکسته

هزینه جراحی بینی باز به عواملی چون ایرادات بینی ، دستمزد جراح و هزینه های جانبی مانند هزینه آزمایشات و فتوگرافی ، متخصص بیهوشی و هزینه های بیمارستان بستگی دارد.