امروزه جراحی بینی طبیعی نسبت به سایر روش های جراحی بینی طرفداران بسیاری را هم در خانم ها و هم در آقایان به خود اختصاص داده است. افرادی که به دنبال جراحی بینی طبیعی هستند تنها به فکر برطرف کردن و اصلاح ایرادات بینی هستند، این افراد معمولا نمی خواهند به طور کامل مشخص باشد که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند.

جراحی بینی طبیعی

مشخصات بینی های طبیعی چیست ؟

  1. نوک بینی های طبیعی ؛ تیز ، سربالا و فرم دار نمی باشد.
  2. هیچ قوسی بر روی بینی های طبیعی ، وجود ندارد.
  3. اندازه بینی های طبیعی ؛ متناسب با سایر اعضا صورت می باشد.

تفاوت جراحی بینی طبیعی و فانتزی چیست ؟

تفاوت میان بینی های فانتزی ، نیمه فانتزی و طبیعی تنها در فرم ظاهری آن ها می باشد. بارزترین تفاوت آن ها ؛ میزان فاصله بین نوک بینی و لب بالا می شود ؛ این فاصله در بینی های طبیعی ، بین 90 الی 95 درجه ؛ بینی های نیمه فانتزی ، 95 الی 100 درجه و بینی های فانتزی یا عروسکی ، 100 الی 105 درجه می باشد. ( میزان فاصله بین لب بالا و نوک بینی ، موجب سربالا شدن بینی می شود.) از دیگر تفاوت میان بینی ها ؛ باید به قوس پشت بینی ، اندازه بینی و از این قبیل موارد اشاره کنیم.

نحوه جراحی بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی تنها با هدف برطرف کردن ایرادات بینی نظیر قوز و برآمدگی در پل بینی ، رفع افتادگی نوک بینی و اصلاح مشکلات تنفسی بیمار انجام می شود. در این جراحی هیچ قوسی ایجاد نخواهد شد، بنابراین نوک بینی سر بالا نمی شود و فقط تا حدی که افتادگی نوک بینی برطرف شود بالا برده می شود. زاویه نوک بینی تا لب حدود 95 درجه می باشد. در صورت نیاز در جراحی طبیعی بینی سایر نواقص بینی ؛ مانند پهن بودن بینی ، انحراف و کجی بینی و غیره نیز اصلاح می شود.

جراحی بینی طبیعی با لیزر

در حال حاضر ، در همه جا صحبت از جراحی بینی با لیزر ، می باشد ؛ در این باره باید ذکر شود ، از نظر علم پزشکی امکان انجام عمل بینی با لیزر ، وجود نداشته و تمامی مطالب موجود در این باره ، تنها جهت جلب توجه بوده و جنبه تبلیغاتی دارند.

معیار های مهم در جراحی بینی طبیعی

جراح بینی ، قبل از جراحی زیبایی بینی در جلسه مشاوره، موراد زیر را مورد بررسی قرار می دهد :

  • پهنای بینی
  • قرینگی بینی
  • پره های بینی
  • مقدار چرخش بینی
  • میزان برجستگی بینی

جراحی بینی طبیعی

چرا بهتر است جراحی بینی طبیعی انجام دهیم ؟

همانطور که در بالا هم گفته شد ، در جراحی بینی طبیعی تغییرات ایجاد شده بسیار کمتر از سایر روش های راینوپلاستی می باشد و تنها ایرادات بینی بر طرف خواهد شد ؛ از این رو بافت بینی آسیب کمتری می بیند ، بنابراین احتمال بروز اختلالات تنفسی در افراد به حداقل می رسد. همچنین افرادی که فرم بینی طبیعی دارند ، از شکل ظاهری و چهره ای طبیعی تر برخوردار هستند و اجزای صورت آنها به خوبی با یکدیگر هماهنگ می باشند.

روش جراحی بینی طیبعی

عمل بینی طبیعی به دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته انجام می شود. در جراحی بینی باز برش کوچکی در ناحیه بین دو سوراخ بینی انجام می شود و پوست از استخوان بینی جدا خواهد شد، سپس تغییرات اعمال می شود. در جراحی بینی بسته برش ها از داخل سوراخ های بینی ایجاد می شوند و پوست بینی توسط یک دستگاه مخصوص از بینی فاصله می گیرد. البته معمولا این روش به دلیل محدودیت دید جراح ، اولویت دوم جراحان بینی می باشد.

عمل بینی طبیعی مردانه

معمولا بیشتر مردان برای انجام جراحی بینی خواستار یک بینی طبیعی متناسب با سایر اجزای صورت خود هستند و معمولا این عمل را در جهت بهبود مشکلات تنفسی خود انجام می دهند ؛ بنابراین جراحان در عمل بینی مردان از ایجاد قوس های غیر طبیعی و یا جراحی بینی به صورت ظریف و کوچک خودداری می کنند تا ضمن حفظ جذابیت های مردانه شکل بینی را اصلاح نمایند.

فیلم اتاق عمل جراحی بینی

 

 

عمل بینی طبیعی زنانه

در سال های اخیر تمایل بسیاری از افراد هم چنین خانم ها نسبت به عمل بینی طبیعی افزایش داشته و بیشتر افراد به جای بینی های فانتری تمایل به داشتن بینی های طبیعی دارند. معمولا جراحی بینی طبیعی در زنان به ویژه زمانی که بینی گوشتی باشد ، توصیه می شود و این افراد شاهد نتیجه خوبی از عمل جراحی می شوند. زیرا بینی های گوشتی به دلیل داشتن پوستی ضخیم و غضروف های ضعیف نتیجه خوبی را از جراحی بینی فانتزی نمی گیرند.

در جراحی بینی به فرم طبیعی چه فاکتورهایی رعایت می شود ؟

در تناسب بودن بینی با سایر اعضای صورت : در انجام جراحی به فرم طبیعی قواعد زیبایی شناسی در نظر گرفته می شود و بینی نسبت به سایر اعضای صورت اصلاح و جراحی می شود تا در تناسب با سایر اجزای صورت قرار بگیرد و از کوچک کردن بیش از حد بینی پرهیز می شود. لازم است فاصله مناسبی برای لب بالا و نوک بینی بیمار در نظر گرفته شود تا حالت غیر طبیعی پیدا نکند.

برطرف کردن مشکلات تنفسی و داخلی بینی : در هنگام جراحی بینی به فرم طبیعی مشکلات تنفسی بیمار نیز بررسی می شود تا در صورت وجود هر نوع مشکلی برطرف شود. ممکن است بسیاری از افراد انحراف بینی یا پولیپ داشته باشند که در این هنگام تیغه سپتوم بینی اصلاح می شود و یا پولیپ بینی برداشته می شود تا تنفس بیمار بهبود پیدا کند.

متقارن کردن و یکسان کردن سوراخ ها بینی : در عمل بینی طبیعی از جمع کردن بیش از حد سوراخ های بینی پرهیز می شود. تا حد امکان سعی می شود در سوراخ های بینی تغییری ایجاد نشود اما در شرایطی که سوراخ های بینی نامتقارن باشند و یا بسیار بزرگ باشند می توان تقارن را در آن ایجاد کرد و مشکلات مربوط را اصلاح نمود.

بهبود شکل ظاهری بینی : برای بهبود شکل ظاهری بینی به فرم طبیعی می توان افتادگی نوک بینی را برطرف نمود و تیغه بینی را با ایجاد قوسی ملایم یا به صورت صاف اصلاح کرد. در این حالت مشکلات ظاهری بینی برطرف می شود و بینی در نهایت ظاهری زیبا و بهتر پیدا می کند.

هزینه جراحی بینی طبیعی چقدر است ؟

اطلاع از هزینه عمل بینی طبیعی ، مستلزم مراجعه به پزشک و قرار گیری تحت معاینه می باشد ؛ چرا که در هر فرد با توجه به فاکتورهای متعدد متغیر است ؛ با مراجعه به پزشک ، از هزینه جراحی بینی تان مطلع شوید. لازم به ذکر است ؛ هزینه عمل بینی طبیعی ، مشمول بیمه نمی شود ؛ چرا که شرکت های بیمه ، تنها هزینه عمل های درمانی را متقبل می شوند.