مراقبت های بعد از جراحی لوزه

مراقبت های بعد از جراحی لوزه : در برخی موارد مشکلات لوزه به حدی هستند که با درمان دارویی برطرف نشده و نیازمند جراحی می باشد. زمانی که جراحی انجام شد به منظور سرعت بخشیدن به روند بهبودی ، رعایت یک سری نکات و مراقبت ها بسیار تاثیر گذار می باشد.

در این مقاله سعی می کنیم شما را در جریان این اقدامات قرار دهیم تا با آگاهی و رعایت آن ها به نتایج مطلوبی دست یابید.

مراقبت های بعد از جراحی لوزه

مراقبت های کوتاه مدت بعد از جراحی لوزه

 • بعد از جراحی لوزه حتما دارو هایی که پزشک تجویز نموده را تهیه کرده و طبق دستور پزشک و به صورت مرتب از آنها استفاده نمایید. توجه داشته باشید که تا پایان دوره از آن ها استفاده کنید و از مصرف خودسرانه دارو خودداری نمایید. دارو های استروئیدی همچون وارفارین و ژلوفن موجب رقیق شدن خون شده و احتمال خون ریزی را افزایش می دهند، بنابراین تا دو هفته بعد از جراحی لوزه از مصرف آن ها خودداری نمایید.
 • بیمار موظف است حداقل یک هفته بعد از جراحی لوزه برای چکاپ و معاینه مجدد به پزشک خود مراجعه نماید.
 • حداقل تا 4 روز بعد از جراحی لوزه به خوبی استراحت کنید و از انجام فعالیت های سنگین روزمره و ورزشی خودداری نمایید.
 • حداقل تا یک هفته در رژیم غذایی خود از مایعات سرد ، بستنی ، فرنی ، سوپ و از این قبیل غذا ها استفاده کنید. پس از این مدت می توانید به تدریج غذاهایی همچون دمی برنج ، شیربرنج و کیک خامه ای میل نمایید. پس از گذشت حداقل 15 روز خوردن سایر غذاها مانعی ندارد.
 • داشتن عوارضی همچون مشکل در غذا خوردن و صحبت کردن ، وجود لایه ای سفید رنگ به روی زخم ، متورم شدن زبان کوچک و بروز گلو دردی که تا گوش ها انتشار می یابند، طبیعی است و معمولا پس از گذشت حدود دو هفته به مرور برطرف خواهد شد.
 • برای تسریع روند بهبودی توصیه می شود پس از هر وعده غذایی با استفاده از سرم نمکی سرد دهان خود را شستشو دهید.
 • پس از یک هفته حمام رفتن مانعی ندارد.

مراقبت های بعد از جراحی لوزه

نکته

 1. یکی از رایج ترین دلایلی که بعد از جراحی لوزه موجب خونریزی خواهد شد، خوردن غذا های سفت و جامد می باشد. در صورت خون ریزی به نکات زیر توجه کنید.
 2. خونسردی خود را حفظ کرده و آرام باشید.
 3. برای شستشوی دهان خود از تکه های یخ و آب سرد استفاده کنید.
 4. کمپرس یخ را از خارج به روی گلو و گردن خود قرار دهید.

چنانچه خونریزی کنترل نشد، حتما به پزشک مراجعه فرمایید.

مراقبت های بلند مدت بعد از جراحی لوزه

 • بعد از جراحی لوزه حداقل به مدت یک سال باید تحت مراقبت باشید.
 • طی 6 ماه از مصرف دارو هایی که ممکن است ایجاد حساسیت کنند مانند ترشی ، ادویه ، سس ، نوشابه ، آجیل ، انواع پفک ، چیپس ، ترکیبات کاکائو و غیره خودداری نمایید.
 • چنانچه با اختلالاتی همچون تنفس دهانی ، خرخر شبانه ، کاهش شنوایی ، ترشحات چرکی بینی و حلق ، انسداد بینی و غیره مواجه شدید، حتما به پزشک مراجعه نمایید.