جراحی بینی

جراحی بینی یکی از رایج‌ ترین جراحی هایی است که برای ترمیم و اصلاح عیوب ظاهری بینی و زیباسازی آن انجام می شود ، به گونه ای که ضمن حفظ فیزیولوژی و عملکرد بینی ، ظاهر و شکل آن نیز زیباتر و مناسب ‌تر شود. عمل بینی به دو روش بسته و باز انجام می شود، در این مقاله دکتر اسماعیل زارع تمام مواردی که درباره جراحی بینی باید بدانید را توضیح داده است پس با ما همراه باشید. بینی در مرکزیت چهره قرار دارد و همین امر باعث می شود تا یک ایراد کوچک در فرم بینی نیز صورت را تحت تاثیر قرار دهد. رینوپلاستی یا عمل بینی ، جزو پرطرفدارترین عمل های زیبایی در بین بانوان و آقایان می باشد ؛ زیرا با هدف بهبود اختلالات بینی انجام می شود. یک تغییر کوچک در بینی ، می تواند زیبایی دیگر اجزای چهره را نیز تحت شعاع قرار دهد.

 

جراحی بینی

 

اهداف جراحی بینی

 • جراحی زیبایی بینی

با هدف بهبود ایرادات ظاهری بینی ، از قبیل قوز ، بزرگ یا کوچک بودن ، کج بودن ، دراز بودن بینی و غیره انجام می شود.

 • جراحی درمانی بینی

برای درمان بیماری های بینی ، از قبیل پولیپ ، شکستگی تیغه بینی ، انحراف ، سینوزیت و هر گونه اختلال دیگری که عملکرد بینی را تحت تاثیر قرار دهد ، انجام می شود.

روش های جراحی بینی

تنها دو تکنیک باز و بسته برای انجام عمل بینی وجود دارد که انتخاب تکنیک مناسب ، بستگی به نظر پزشک و اختلال موجود در بینی دارد. جراح بینی ، برای دسترسی به ساختار بینی نیاز به برش هایی دارد که محل ایجاد برش ، تقاوت موجود بین روش باز و روش بسته می باشد.

 • عمل بینی باز

در روش رینوپلاستی باز ، برش بر روی ناحیه کلوملا یا ستون بین دو پره بینی ایجاد می شود . مزیت تکنیک باز بر این است که جراح بینی دید مستقیمی بر اسکلت بینی دارد و همین امر منجر به قدرت مانور بیشتر برای رفع ایرادات بینی می شود.

 • عمل بینی بسته

در این روش ، برش های مورد نیاز از داخل سوراخ های بینی زده می شوند و پوست بینی به وسیله ابزار مخصوصی از بافت بینی جدا می گردد. مزیت رینوپلاستی بسته ، عدم وجود اسکار یا بخیه در سطح خارجی بینی می باشد و نقص این روش ، دسترسی محدود جراح بینی به اسکلت بینی می باشد. کاندیدای مناسب روش بسته ، افرادی هستند که نیاز به اعمال تغییرات جزئی در بینی دارند.

انواع جراحی بینی

عمل زیبایی بینی را بر اساس ساختار نوع بینی و میزان ضخامت پوست بینی می توانیم به دو دسته عمل بینی استخوانی و عمل بینی گوشتی تقسیم کنیم.

 • عمل بینی استخوانی

مشخصه بارز بینی استخوانی ، قوز موجود بر روی پل بینی می باشد. به طور کلی بینی استخوانی دارای استخوان محکم و پوست نازک است به همین دلیل ، رضایت بیماران از نتیجه جراحی بینی استخوانی بیشتر از عمل بینی گوشتی می باشد. قابل ذکر است که اگر راینولوژیست مهارت بالایی داشته باشد ، می تواند تمامی نواقص و ایرادات ظاهری بینی را تشخیص دهد و به خوبی بینی را متناسب با اجزای چهره جراحی نماید.

 

 • عمل بینی گوشتی

بینی گوشتی ، پوست ضخیمی دارد که غدد چربی فراوانی بر روی نوک بینی مشاهده می شود و غضروف و بافت بینی گوشتی ضعیف است. امروزه از تکنیک تقویت غضروف بینی ، برای انجام جراحی بینی گوشتی استفاده می شود.

 • عمل بینی ترمیمی

افرادی که از نتیجه جراحی دماغ قبلی خود رضایت نداشته باشند ، پس از گذشت یک سال می توانند اقدام به عمل ثانویه یا ترمیمی نمایند. بیماران باید از نتیجه جراحی ترمیمی بینی انتظارات واقع بینانه داشته باشند ؛ زیرا این عمل به منظور بهبود اختلالات حاصل از عمل بینی اولیه می باشد و با کمی ریسک همراه است. به دلیل اینکه بافت بینی در عمل بینی اولیه مورد جراحی و تغییر قرار گرفته است ، جراحی ثانویه بینی ، عمل آسانی به حساب نمی آید و بیماران باید بدانند که در حین رینوپلاستی ثانویه ، بافت بینی ضعیف تر است. ضعیف بودن بافت بینی ، باعث می شود تا جراح در برخی از بیماران نیاز به انجام پیوند غضروف داشته باشد و غضروف مورد نیاز ، از گوش یا قسمت دیگر بدن بیمار برداشته می شود.

 • عمل بینی طبیعی

متقاضی که خواستار عمل بینی طبیعی می باشد ، انتظار دارند تا پس از پایان رینوپلاستی ، فرم بینی کاملاً طبیعی باشد. زاویه مناسب بین لب و بینی برای بینی طبیعی ، حدودا 90 درجه می باشد.

 • عمل بینی فانتزی

جراحی بینی عروسکی یا فانتزی یکی از فرم های بینی می باشد که برخی از بیماران متقاضی آن هستند. مشخصه بارز بینی فانتزی به طور معمول زاویه بین لب و بینی است که بین 105 تا 120 می باشد. این نوع از رینوپلاستی ، مناسب افرادی می باشد که اجزای صورتشان ریز است و در اصطلاح چهره ای عروسکی دارند.

 • عمل بینی نیمه فانتزی

بینی نیمه فانتزی حالتی بین بینی فانتزی و طبیعی می باشد و امروزه رایج ترین جراحی زیبایی می باشد. در این بینی ها طبیعی بودن بینی حفظ نمی شود و بینی دارای قوس چندانی نیز نمی باشد.

تفاوت جراحی بینی در مردان و زنان

 1. به طور کلی آناتومی بینی مردان و زنان با هم متفاوت است ، به طوری که پوست بین مردان نسبت خانم ها از ضخامت بیستری برخوردار است.
 2. اسکلت بینی آقایان ، به دلیل تفاوت هورمونی مقاوم تر از بینی خانم ها می باشد.
 3. برجستگی بینی های مردانه بیشتر از بینی های زنانه می باشد.
 4. بینی های مردانه بلندتر از بینی های زنانه می باشد.
 5. از نظر سلیقه ای آقایان تنها درصدد برطرف کردن ایرادات بینی خود هستند و نمی خواهند تغییر چندانی به روی بینی خود ایجاد کنند ، از این رو اقدام به جراحی دماغ طبیعی می نمایند.
 6. این در حالی است که خانم ها بیشتر علاقمند به داشتن بینی کوچک و سربالا هستند ؛ به همین دلیل ، اغلب خانم ها اقدام به عمل فانتزی و نیمه فانتزی می نمایند.
 7. لازم به ذکر است ، عمل بینی فانتزی در آقایان موجب کاهش جذابیت صورت مردانه خواهد شد.
 8. در جراحی دماغ مردانه ، زاویه بین دماغ و لب در مردان حدود 95 درجه می باشد ؛ ولی در خانم این زاویه 100 الی 105 می باشد. این زاویه بیشتر در نیم رخ افراد قابل مشاهده است.

عمل بینی کج

در صورتی که بینی نسبت به محور طولی که صورت را به دو قسمت تقسیم کرده ، زاویه دار باشد ، آن بینی را کج می نامند. گاهی به دلیل برخورد ضربه یا بنا به دلایل مادرزادی این عارضه پدید می آید. گاهی کجی بینی تنها در ظاهر بینی دیده می شود و فرد از لحاظ تنفسی مشکلی ندارد ، در این حالت تنها با انجام جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی مشکل برطرف خواهد شد.

اما در حالتی که علاوه بر ظاهر ، داخل بینی نیز کج شده باشد و تیغه بینی به یک سمت متمایل شده باشد ، فرد دچار مشکلات تنفسی نیز خواهد شد. لازم به ذکر است ، بینی کج و انحراف بینی با هم یکی نیستند. جراحی بینی کج ، جزو جراحی های زیبایی محسوب می شود و بیمه هزینه ای را پرداخت نخواهد کرد ؛ اما جراحی انحراف بینی ، جزو جراحی های درمانی محسوب می شود و بیمه هزینه آن را پرداخت خواهد کرد.

انحراف بینی

به طور معمول سپتوم یا تیغه بینی ، در مرکز صورت قرار دارد و در شرایطی که این تیغه منحرف شود و به سمتی متمایل گردد ، شخص دچار انحراف بینی خواهد شد. انحراف این تیغه می تواند موجب مسدود شدن یکی از حفره های تنفسی شود و در این حالت فرد دچار مشکلات تنفسی خواهد شد.

 

جراحی بینی - دکتر اسماعیل زارع

 

علائم انحراف بینی

 1. اختلال تنفسی به خصوص از طریق بینی
 2. عدم توانایی تنفس از یک طرف بینی
 3. خونریزی بینی
 4. عفونت سینوسی
 5. خشکی حفره های بینی
 6. خروپف و خرناس
 7. ایجاد ترشحات در ناحیه پشت گلو
 8. سردرد های مزمن
 9. سینوس مزمن
 10. اختلال در خواب
 11. درد صورت
 12. خشکی دهان
 13. فشار در مجرای بینی

جراحی بینی شکسته

بینی به دلیل اینکه تنها عضو برجسته صورت است ، احتمال آسیب دیدگی و شکستگی در آن نسبت به سایر عضو های بدن بیشتر است. البته این احتمال در آقایان بیشتر از خانم هاست.

طبقه بندی شکستگی

 • انواع کناری : این شکستگی ، شایع ترین نوع شکستگی می باشد و بر اثر نیروی وارد شده موجب بروز فرو رفتگی یک سمت و بر آمدگی در سمت دیگر بینی خواهد شد.
 • انواع روبرو : یکی از نادر ترین نوع شکستگی می باشد که با نیروی زیاد از بالا به صورت و بینی وارد خواهد شد و پل بینی فرو رفته می شود.

روش های عمل بینی شکسته

 • جا انداختن بسته : جا انداختن بسته بینی ، می تواند به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان انجام شود. بعد از جا اندازی ، داخل بینی پانسمان خواهد شد و روی بینی گچ گرفته می شود. گچ بینی بعد از گذشت حدود 5 الی 7 روز برداشته خواهد شد.
 • جا اندازی به روش باز : این روش برای شکستگی های شدید قابل استفاده است. در این روش ابتدا پوست بلند می شود ، سپس قطعات شکسته استخوان ، به دقت حرکت داده می شوند و در محل مناسب قرار داده و ثابت می شوند.

زمان مناسب برای انجام جااندازی بینی های شکسته ، معمولا بعد از 3 روز الی 21 روز است که تورم بینی از بین رفته باشد. لازم به ذکر است ، انجام جراحی زیبایی جهت اصلاح عوارض شکستگی بعد از 3 تا 6 ماه از زمان جااندازی امکان پذیر خواهد بود.

پولیپ بینی

پولیپ بینی ، نوعی توده نرم و غیر سرطانی می باشد که منشا گرفته از سینوس ها یا خود بینی می باشد. این توده به صورت قطره اشک یا خوشه انگور در مسیر سینوس ها قرار می گیرد و موجب انسداد راه تنفسی خواهد شد. به طور طبیعی پولیپ بینی ، بر اثر التهاب های نظیر آسم ، عفونت های دوره ای ، آلرژی ، اختلالات ایمنی و غیره پدید آید. البته معمولا پولیپ های کوچک ، علائمی ندارند و حتی ممکن است فرد متوجه داشتن پولیپ نشود ، اما پولیپ های بزرگ ، علائمی دارند که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد :

 • آبریزش بینی
 • آبریزش بینی از پشت بینی
 • گرفتگی بینی
 • کاهش حس بویایی
 • درد در ناحیه سر ، صورت و دندان های بالا
 • احساس فشار در سر و صورت
 • تنفس با صدا در زمان خواب
 • احساس خارش در اطراف چشم ها

درمان پولیپ بینی

گاهی درمان پولیپ بینی ، تنها با مصرف دارو های مخصوص امکان پذیر می باشد ؛ اما در بعضی موارد که درمان دارویی پاسخگو نیست ، از جراحی ، برای درمان آن استفاده خواهد شد.

 

جراحی بینی

 

جراحی بینی در افراد مسن

نیاز به زیبایی در همه افراد با هر سنی وجود دارد ، از این رو بسیاری از افراد مسن هم اقدام به جراحی زیبایی بینی می کنند ؛ اما یکی از نگرانی های افراد مسن در انجام جراحی بی هوشی آن است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی جای نگرانی نیست. افزایش سن موجب تحلیل چربی ، کاهش الاستیسیته و افتادگی نوک بینی خواهد شد ؛ بنابراین با انجام جراحی این مشکلات برطرف می شود.

جراح بینی ، موظف است با بررسی سلامت جسمی و روحی بیمار اقدام به جراحی نماید ؛ در صورتی که فرد متقاضی سابقه بیماری قلبی عروقی و بیماری های مزمن نداشته باشد ، مجاز به انجام رینوپلاستی است. فرد متقاضی ملزم به انجام تمام آزمایشات تجویز شده می باشد. لازم به ذکر است ، دوران نقاهت در افراد میانسال بیشتر از جوان تر هاست ، بنابراین رعایت اقدامات بعد از جراحی بینی برای این دسته از افراد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

جراحی بینی در افراد دیابتی

به طور کلی می توان گفت دیابت ، نوعی بیماری است که طی آن میزان قند خون فرد بیش از حد معمول می باشد ، انسولین ، به پایین آوردن قند خون کمک می کند ، این در حالی است که در افراد مبتلا به دیابت بدن قادر به تولید انسولین نمی باشد یا در برابر انسولین از خود مقاومت نشان خواهد داد.

 • دیابت دو نوع می باشد :

دیابت نوع اول ، نادر است که معمولا ریشه خانوادگی دارد و در سنین قبل از 30 سال پدید می آید. افرادی که مبتلا به این نوع دیابت هستند ، ملزم به تزریق انسولین می باشد و معمولا افرادی لاغر اندام هستند. اما دیابت نوع دوم بسیار شایع است که در این حالت بدن نسبت به انسولین مقاوم است. این بیماری ، بیشتر در بین خانم ها رایج است و معمولا با چاقی همراه می باشد.

حال این سوال پیش می آید که آیا افرادی که مبتلا به دیابت هستند مجاز به انجام جراحی رینوپلاستی می باشند یا خیر ؟ افراد مبتلا به دیابت قبل از جراحی بینی ، باید آزمایشات مربوط به قند خون را انجام دهند. چنانچه قند خون حدود 150 یا کمتر باشد ، مشکلی برای انجام عمل وجود ندارد اما در صورت بیشتر بودن آن ، فرد باید ابتدا نسبت به کاهش میزان قند خون خود اقدام نماید.

جراحی بینی در کنار دیگر عمل های زیبایی ممکن است؟

بله، جراحی بینی معمولاً می‌تواند همزمان با دیگر عمل‌های زیبایی انجام شود. افرادی که به دنبال بهبود زیبایی چندگانه هستند، ممکن است تصمیم به انجام چند عمل زیبایی در یک جلسه جراحی بگیرند، این به شیوه کار جراح و وضعیت سلامتی فرد بستگی دارد. در این ارتباط بهتر است که با جراح بینی خود مشورت کرده و با توجه به وضعیت جسمانی خود انتخاب درست و اصولی را برای افزایش میزان زیبایی خود در نظر بگیرید. در نظر داشته باشید همواره قدم های متوالی پاسخی مطمئن را برای شما داشته است تا بخواهید ره صد ساله را یک شبه طی کنید.

بارداری و جراحی بینی ممکن است؟

عموماً پزشکان توصیه می‌کنند که جراحی بینی را در حین بارداری انجام ندهید. این به دلیل مشکلات و ریسک‌های مرتبط با هر دو وضعیت، یعنی بارداری و جراحی بینی است. در زیر توضیحاتی در مورد هر یک ارائه شده است:
بارداری: بارداری یک زمان حساس برای بدن زن است و در این دوره، تغییرات زیادی در هورمون‌ها و ساختار بدن زن رخ می‌دهد. انجام هر گونه جراحی زیبایی در این دوره، به دلیل ریسک برای بارداری و سلامت مادر و نوزاد، توصیه نمی‌شود.
جراحی بینی: جراحی بینی نیازمند آماده‌سازی و بهبود روند بهبودی است. همچنین، استفاده از برخی داروها برای جراحی ممکن است برای جنین ضرر داشته باشد. علاوه بر این، وجود خطر عفونت و خونریزی بعد از جراحی نیز یک دلیل اضافی برای اجتناب از انجام جراحی بینی در دوران بارداری است.
در صورتی که شما باردار هستید و تمایل به انجام جراحی بینی دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند وضعیت شما را ارزیابی کرده و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد، اما عموماً جراحی بینی در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

 

جراحی بینی

 

اقدامات قبل از جراحی بینی

اقدامات مورد نیاز قبل از جراحی زیبایی ، توسط جراح در جلسه مشاوره به طور کامل در اختیار بیمار قرار داده می شود ، ولی مهم ترین آن ها عبارتند از :

 1. پرهیز از مصرف داروهای منعقد کننده خون
 2. خودداری از مصرف سیگار یا هر نوع دخانیات و مشروبات الکلی
 3. انجام آزمایش های تجویز شده توسط جراح
 4. روز عمل خانم ها بدون آرایش و لاک و آقایان بدون ریش و سبیل به محل جراحی مراجعه نمایند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. استفاده از کمپرس سرد
 2. مصرف غذاهای نرم و پوره
 3. تامین ویتامین های مورد نیاز بدن با مصرف سبزیجات و نوشیدنی های طبیعی
 4. قرار دادن سر بالاتر از حد معمول هنگام خواب و استراحت
 5. مراقبت از پانسمان بینی و گچ بینی
 6. خودداری از فعالیت های سنگین و ورزش
 7. نکات مراقبتی بسیار گسترده هستند و می توانید در این زمینه به طور مفصل با جراح بینی تان صحبت کنید.
 8. بعد از عمل دندان هایتان را با مسواک نرم و آهسته بشویید.
 9. به هنگام عطسه و سرفه دهان خود را باز کنید تا به بینی فشار وارد نشود.
 10. از خندیدن و صحبت کردن بیش از حد خودداری نمایید.
 11. از فین کردن شدید پرهیز کنید.
 12. روز عمل از لباس های دکمه دار استفاده نمایید تا هنگام تعویض لباس دچار مشکل نشوید.
 13. تا مدتی از رفتن به استخر و سونا خودداری نمایید.
 14. بعد از جراحی پوست بینی حساس خواهد شد ، بنابراین بیش از حد در معرض آفتاب قرار نگیرید.
 15. از رفتن به محل هایی که امکان برخورد ضربه به بینی وجود دارد ، خودداری نمایید.

نحوه انتخاب جراح بینی

 • با انتخاب یک جراح بینی خوب و باتجربه ، می توانید با اطمینان کامل اقدام به جراحی زیبایی بینی نمایید ؛ زیرا مهارت جراح بینی در نتیجه عمل بینی تاثیر بسیاری دارد.
 • برای انتخاب جراح ، می توانید به مطب جراح زیبایی مدنظرتان مراجعه نمایید و از میزان رضایت بیماران مطلع شوید یا به سایت پزشکان مراجعه نمایید و نمونه کارهایشان را مشاهده نماید تا در نهایت جراح بینی ماهری را انتخاب کنید.
 • جراح بینی خوب ، باید حفظ سلامتی بیمار را اولویت قرار دهد تا نتیجه مطلوبی از رینوپلاستی حاصل شود.

 

جراحی بینی

بهترین کاندید برای جراحی بینی چه افرادی هستند؟

اشخاصی که به دنبال جراحی بینی هستند، باید با یک متخصص گوش و حلق وبینی که در زمینه عمل زیبای بینی فعالیت دارد، مشورت کنند تا بررسی کاملی از ساختار بینی و اهداف جراحی انجام دهد. با علم بر اینکه رینوپلاستی برای افراد متقاضی محدودیتی را به همراه ندارد اما بهتر است که برخی موارد را در یاد داشته باشید. اگر بینی بزرگ ، با نوک افتاده یا حتی پره های پهن دارید می توانید خود را در میان این جامعه قرار دهید. اما اگر تنها به دلیل خوش آمدن و بدون وجود ایرادات ظاهری یا ساختاری قصد این عمل را دارید بهتر است که با انجام مشاوره ابتدایی قبل از عمل بینی ذهن خود را سازماندهی کنید و به نتیجه ای یکسان و واحد برسید. زیرا نتیجه به دست آمده از جراحی کردن دماغ قابل بازگشت نبوده و راهی برای پشیمانی از عقیده خود ندارید.

آیا جای بخیه بعد از انجام جراحی بینی از بین می رود ؟

می توان گفت که از هر ده متقاضی جراحی بینی حداقل 5 نفر آن ها به دنبال پاسخی برای این سوال پر تکرار می گردند . در واقع در نظر داشته باشید که نگرانی در هر متد زیبایی امری طبیعی می باشد ؛ اما نباید بگذارید تا این ترس ها شما را از انجام اقداماتی که به زیبایی چهره شما کمک شایانی می کند دلسرد کند . در گذشته به دلیل عدم دسترسی همه افراد به اینترنت ، دید آن ها نسبت به این پروسه زیبایی بسته بود و آن ها می بایست تنها با مراجعه به جراح بینی ، از سایر ترس های خود نظیر باقی ماندن جای اسکار سخن می گفتند ؛ اما امروزه با پیشرفت علم در تمامی زمینه ها جواب بسیاری از سوالات شما در بستر اینترنت بدست می آید . به طور کلی می توان گفت که ماندگاری بافت اسکار بعد از عمل به دو عامل اساسی وابسته است :

 

مهارت پزشک : پیش از هر چیز مهارت پزشک جراح شما پر اهمیت است ؛ زیرا هر چه ایشان در زدن بخیه های انتهایی پروسیجر دقت بالایی داشته باشد ، حجم قابل توجهی از بخیه ها بدون نیاز به اقدامات مراقبتی از بین می روند .

 

مراقبت های بیمار بعد از جراحی : مرحله دوم شامل مراقبت های بیمار می شود که باید در زمان مقرر به مصرف پماد هایی که پزشک برای او تجویز گرده است بپردازد.

 

در پایان باید بدانید که صبر و تحمل در از بین رفتن کامل جای بخیه ها ضروری است ؛ بنابراین از مصرف بیش از حد پماد ها اجتناب کرده ؛ زیرا زمان نیز عامل تعیین کننده دیگری برای رسیدن به نتیجه می باشد .

چه کسانی بهتر است که رینوپلاستی را انجام ندهند؟

رینوپلاستی ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد. افرادی که بهتر است رینوپلاستی را انجام ندهند عبارتند از:

 • کسانی که توقعات غیر واقعی دارند و انتظار دارند که رینوپلاستی به تنهایی به آنها ظاهری کاملاً جدید بدهد.
 • آن دسته از عزیزانی که از تصمیم خود مطمئن نیستند.
 • افراد مبتلا به بیماری‌ های قلبی، فشار خون بالا و غیره بهتر است که از رینوپلاستی خودداری کنند.

مشاوره قبل از جراحی کردن بینی بر نتیجه نهایی اثرگذار است؟

بله، مشاوره قبل از جراحی بینی می ‌تواند بر نتیجه نهایی آن اثرگذار باشد. مشاوره با یک جراح بینی ماهر به شما کمک می ‌کند تا اطلاعات کاملی در مورد روش‌ها، تهاجم‌ها (عوارض های بعد از جراحی بینی) و جزئیات جراحی بدست آورید. علاوه بر این، با توجه به وضعیت شما، جراح می‌تواند متناسب با نیازها و انتظارات شما، پیشنهادهای خاصی برای بهبود شکل و عملکرد بینیتان ارائه کند. مشاوره دقیق قبل از جراحی باعث ایجاد اطمینان بیشتر و دستیابی به نتیجه رضایت ‌بخش تر خواهد شد.

ویژگی های جراح بینی خوب

 • جراح بینی باید قادر به انجام انواع جراحی دماغ باشد.
 • جراح باید علاوه بر داشتن تسلط بر علم پزشکی ، از علم زیبایی شناسی هم آگاه باشد و با خلاقیت قادر به تصور نتیجه نهایی بینی باشد تا بتواند دیدگاه کلی از نتیجه جراحی بینی را در اختیار بیمار قرار دهد.
 • جراح ، باید با صبر و شکیبایی پاسخگوی سوالات بیمار باشد و بیمار را از اقدامات قبل و بعد از جراحی آگاه سازد.
 • یک جراح خوب ، باید بدون در نظر گرفتن منافع مالی خود ، سلامت و رضایت بیمار را اولویت کار خود قرار دهد.
 • جراح بینی ، موظف است سابقه بیماری یا مصرف داروی خاص بیمار را بررسی کند و آزمایشات لازم را تجویز نماید.

چه عواملی بر زیبایی فرم بینی تاثیر دارند ؟

 1. تسلط جراح زیبایی بینی به تکنیک رینوپلاستی
 2. تجربه جراح بینی
 3. آشنایی جراح بینی با هنر زیبایی شناختی

جراح بینی ، باید تسلط کاملی به تکنیک های جراحی زیبایی داشته باشد و بتواند مهارت خود را با هنر زیبایی شناختی ترکیب کند تا در نهایت رینوپلاستی ، نتیجه موفق و رضایت بخشی داشته باشد.

اسپلینت بینی برای چه هدفی استفاده می شود؟

اسپلینت بینی یک وسیله پزشکی است که بعد از جراحی بینی استفاده می‌شود. این وسیله معمولاً از مواد نرم یا سخت (مانند پلاستیک، سیلیکون، یا فوم) ساخته شده و برای نگهداری و حفظ شکل جدید بینی به دستور پزشک قرار داده می‌شود. این وسیله معمولاً به طور موقت (معمولاً 1 تا 2 هفته) بر روی بینی قرار می‌گیرد تا بافت‌های بینی به شکل جدید و مطلوبی که پزشک با جراحی ایجاد کرده است، تثبیت شوند.
استفاده از اسپلینت بینی در پس از جراحی بینی اهداف متعددی دارد، از جمله:

 • حفظ شکل و استحکام بینی: با قرار دادن اسپلینت بینی، شکل جدید بینی که به دست جراح بهبود یافته است، حفظ می‌شود و از تغییر شکل آن جلوگیری می‌شود.
 • کاهش تورم و التهاب: اسپلینت بینی می‌تواند به کاهش تورم و التهاب بعد از جراحی کمک کند، زیرا فشاری که اعمال می‌کند می‌تواند از خونرسانی بهتر به منطقه جراحی و حذف مایعات بیشتر کمک کند.
 • جلوگیری از جابجایی بافت‌ها: اسپلینت بینی با جلوگیری از جابجایی ناخواسته بافت‌های بینی پس از جراحی، می‌تواند به ثبات و پایداری شکل جدید بینی کمک کند.

به طور کلی، استفاده از اسپلینت بینی به منظور حفظ و بهبود نتایج جراحی بینی اساسی است و معمولاً بخشی از روند پس از جراحی است.

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی

مشکلات تنفسی پس از جراحی بینی ممکن است در برخی افراد ایجاد شود، اما بسیاری از این مشکلات به طور معمول موقتی هستند و با گذشت زمان بهبود می‌یابند. در زیر به برخی از مشکلات تنفسی معمول پس از جراحی بینی اشاره می‌شود:

 • تورم و التهاب: پس از جراحی بینی، تورم و التهاب در ناحیه بینی معمول است که ممکن است باعث مسدود شدن مسیرهای هوایی شود و موجب مشکلات تنفسی موقتی شود.
 • ترشحات بینی: بعد از جراحی بینی، ممکن است ترشحات بینی یا خونریزی رخ دهد که موجب ایجاد انسداد در مسیرهای هوایی می‌شود و باعث مشکلات تنفسی موقتی می‌شود.
 • دستگاه هوایی خشک: برخی افراد پس از جراحی بینی احساس خشکی در دستگاه هوایی خود می‌کنند که می‌تواند باعث تنگی نفس و مشکلات تنفسی شود.

در صورتی که مشکلات تنفسی پس از جراحی بینی شما نگران‌کننده باشد یا به مرور زمان بهبود نیابد، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا او بتواند شرایط شما را بررسی کرده و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد.

هزینه جراحی بینی

قیمت جراحی زیبایی رینوپلاستی بستگی به موارد زیر دارد ؟

 • نوع بینی
 • میزان ایرادات
 • تجربه و تخصص جراح

تعیین هزینه عمل بسته به فاکتورهای متفاوتی می باشد ، به همین دلیل توصیه می شود برای مطلع شدن از هزینه به مطلب جراح بینی مراجعه نمایید.

عوارض عمل بینی

در واقع جراحی بینی تنها به معنای کوچک شدن بینی نمی باشد ، بلکه لازم است با ایجاد تناسب بین بینی با سایر اعضای صورت موجب زیبایی بیشتر چهره شد. معمول در جراحی بینی تنفس افراد در اولویت قرار دارد. از عوارض عمل بینی در مواردی که جراح تخصص و مهارت لازم را نداشته باشد و بینی بسیار کوچک شود به موارد زیر می توان اشاره کرد :

 1. بویایی افراد کاهش پیدا می کند
 2. افراد دچار خون ریزی از بینی می شوند
 3. در شرایطی که سوراخ های بینی بسیار کوچک شود ، به نحوی که تنفس را برای فرد دشوار نماید
 4. عفونت
 5. آسیب دیدن بافت های عمقی
 6. عوارض و حساسیت به داروی بیهوشی
 7. عدم تقارن در بینی و سوراخ های بینی
 8. اختلال در تنفس
 9. ایجاد اسکار در بینی و باقی ماندن جای بخیه

اثرات جانبی جراحی زیبایی بینی چه می باشد ؟

معمولا اثرات جانبی بعد از هر عمل جراحی وجود دارد که طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. معمولا این اثرات بعد از گذشت مدتی در زمان کوتاهی برطرف می شود. برخی از اثرات جانبی بعد از عمل بینی عبارتند از :

 • درد
 • تورم
 • کبودی اطراف چشم
 • اختلال تنفسی به دلیل تورم در بینی و یا وجود تامپون در بینی
 • آبریزش و عطسه
 • مشکلات بویایی به دلیل تورم در بافت های بینی

بهترین سن برای عمل بینی

معمولا زمانی که افراد به بلوغ کامل جسمی برسند و رشد اجزای صورت آن ها کامل شده باشد ، می توانند اقدام به جراحی بینی نمایند. حداقل سن جراحی در دختران در 16 سالگی و در پسران 17 سالگی می باشد اما پیشنهاد می شود تا 18 سالگی صبر نمایند و سپس اقدام به عمل بینی کنند. معمولا بهترین سن برای جراحی بینی را بین 20 تا 30 سالگی در نظر می گیرند ؛ زیرا فرد از نظر جسمی و روانی به بلوغ کامل رسیده است و پوست قابلیت ارتجاعی مناسبی دارد.

آیا استعمال دخانیات بر نتیجه جراحی بینی تاثیرگذار است ؟

هر عضوی از بدن که تحت جراحی قرار می گیرد برای ترمیم و بازسازی بافت های خود نیاز به خونرسانی کافی داشته تا فرایند التیام آن در زمان مقرر کامل شود . در رابطه با جراحی بینی نیز این موضوع بسیار حائز اهمیت است و هرگونه عامل خارجی که بخواهد مانع از خونرسانی توسط عروق خونی و تغذیه مناسب پوست گردد ، بیمار باید از مصرف آن ها اجتناب کند . به عنوان مثال استعمال دخانیات منجر به باریک شدن عروق خونی شده و عدم ترمیم به موضع نواحی بخیه زده شده می شود . از دیگر تاثیرات مصرف سیگار می توانیم به :

 

 1. بینی فرد ممکن است دچار خونریزی غیر قابل کنترلی شود .
 2. تنفس فرد ممکن است به دلیل مسدود شدن حفره های بینی دچار مشکل شود .
 3. استعمال دخانیات در برخی موارد می تواند منجر به ایجاد واکنش آلرژیک بدن به دارو بیهوشی شود .
 4. در مواردی دیده شده است که احتمال ایجاد نکروز در بینی افزایش یافته است .
 5. وجود نیکوتین در بینی با مسدود کردن عروق خونی احتمال ایجاد عفونت در بینی را دو چندان می کند .
 6. در نظر داشته باشید مصرف محصولاتی شامل آدامس نیکوتین یا قلیان به اندازه سیگار مضر بوده و فرقی با آن ندارند.

در انتها باید بدانید که گاهی آسیب های وارد شده به بینی به دلیل مصرف سیگار آنقدر زیاد است که فرد باید با انجام جراحی بینی ترمیمی آن ها را مرتفع سازد . تمام نکات گفته شده بیانگر این است که استعمال دخانیات برای متقاضیان جراحی بینی از دو هفته قبل و بعد از پروسیجر ممنوع بوده تا تاثیر نامطلوبی بر میزان موفقیت آمیز بودن جراحی بینی نگذارد .

5 1 رای
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هما

دکتر من 3 ماه پیش عمل بینی انجام دادم و در حال حاضر باردار هستم آیا امکان داره اندازه بینی من بزرگ بشه ؟

رضا

آقای دکتر من 39 سالمه و بیماری قلبی دارم ، می تونم عمل بینی انجام بدم ، البته درمانی ؟

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک مقاله